Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Neleiskite virusui sustabdyti Jūsų verslo – kapitalo pritraukimo galimybės dabartinėje ekonominėje situacijoje

COVID-19 pandemija verslo savininkams kelia nepaprastus iššūkius. Jau daugiau nei 26 metus investicinės bankininkystės įmonės „Orion“ komanda padeda įmonėms pritraukti reikiamą kapitalą. Taigi, kaip mūsų komanda galėtų padėti bendrovėms sprendžiant verslo vystymo, veiklos tęstinumo klausimus būtent dabar.

Šiuo metu kapitalo rinkų ir visos ekonomikos trajektorija nestabili. Dabartinė situacija yra unikalus sukrėtimas tiek pasiūlai, tiek paklausai. LR Finansų ministerijos teigimu, sutrikusios tiekimo grandinės lems gamybos mažėjimą, o sumažėjusi užsienio paklausa neigiamai veiks eksportuojančias įmones. Mažesnė vidaus paklausa bus juntama paslaugų ir prekybos sektoriuose, gamybos sektorius taip pat susidurs su sunkumais.

„Orion“ investicinės bankininkystės ekspertė Kristina Pyplienė pristato, kaip verslui pasinaudoti alternatyvaus finansavimo galimybėmis, kad pritraukti reikiamą kapitalą tolimesniam verslo vystymui.

Kristina Pyplienė | Orion investicinės bankininkystės ekspertė

Išaugęs poreikis likvidumui

Įmonės turi visų rūšių turtą, nuo materialiojo nekilnojamojo turto iki nematerialiųjų patentų. Likvidumas yra tai, kaip greitai tą turtą galima paversti tuo, ką galite išleisti.

Kristina
Pyplienė
Yra įvairių sprendimų, padėsiančių išsaugoti verslą. Naudojantis fondų, bei alternatyvių finansuotojų paslaugomis, verslas gali savo veiklos palaikymu ar vystymui pasiskolinti reikiamą sumą, pritraukti finansinį investuotoją ar strateginį partnerį.

 

Šiuo laikotarpiu verslas susiduria su papildomu laikinu likvidumo poreikiu. Siekiant užbėgti ekonominei stagnacijai už akių, Lietuvos vyriausybė patvirtino ekonomikos skatinimo ir viruso sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planą. Tačiau šių priemonių gali nepakakti įmonių likvidumui palaikyti.

Gera žinia ta, kad yra įvairių sprendimų, padėsiančių išsaugoti verslą. Naudojantis fondų, bei alternatyvių finansuotojų paslaugomis, verslas gali savo veiklos palaikymu ar vystymui:
a) pasiskolinti reikiamą sumą;
b) pritraukti finansinį investuotoją ar strateginį partnerį.

Daug metų dirbdami su įvairiais verslo projektais, išskirtume keletą, dažniausiai pasitaikančių, kapitalo pritraukimo būdų:

Paskolos ir obligacijos

  • Alternatyvaus finansavimo pagalba galima pasiskolinti tvaraus verslo modelio įmonėms. Pageidaujama, jog būtų finansavimo užstatas, kuris kiekvienu atveju vertinamas individualiai, užstatas gali būti įmonės akcijos, garantijos, įvairus įmonės turtas.
  • Finansavimas suteikiamas per tradicines paskolas arba įmonei išleidžiant obligacijų emisiją.
  • Obligacijos yra tokia pati paskola, tik skiriasi teisinė forma.
  • Obligacijos yra lankstus instrumentas kapitalo pritraukimui, nes jos gali būti platinamos investuotojams, taip pritraukiant platesnį skolintojų ratą – institucinius ir privačius investuotojus.

Finansiniai investuotojai

  • Įmonės akcijų, nuosavybės pardavimas investuotojui iš esmės yra verslo dalinimasis su kitu investuotoju, kuriam mainais už finansinį indėlį atitenka dalis ateityje uždirbamos bendrovės vertės.
  • Finansinis investuotojas suteikia bendrovei kapitalo mainais į akcijų dalį, o šias vėliau parduoda atgal pagrindiniam akcininkui arba kartu su akcininku pasirenka traukimosi strategiją.
  • Šis investuotojas gali ne tik įlieti į įmonę reikiamų lėšų, bet ir konsultuoti įmonę valdymo klausimais.
  • Kitaip nei skolindamasi, įmonė neprisiima jokių įsipareigojimų grąžinti kapitalą ar mokėti kitas pajamas naujam investuotojui. Vienintelis finansinis įsipareigojimas yra vertinti naują akcininką taip pat, kaip ir ankstesnius, kai mokami dividendai ar kai skirstomas pelnas.

Strateginė verslo partnerystė

  • Šiuo metu besikeičianti verslo aplinka tikėtina paskatins verslą peržiūrėti jų teikiamų paslaugų, produktų krepšelį. Siekiant prisitaikyti prie pokyčių verta apsvarstyti verslo įsigijimo ar susijungimo galimybę (angl. M&A).
  • Susijungimas sukuria sinergijų – kai susijungdamos dvi įmonės iš sinergijos efekto padidina veiklos apimtis bei sumažina sąnaudas labiau, nei tai pavyktų kiekvienai dirbant atskirai.
  • M&A pagalba galima pasiekti operacinį augimą (produktų diferencijavimas siekiant labiau sodominti klientus); inovacinį ir strateginį augimą (keičiamos rinkos įgyvendinant inovacijas, pažangias idėjas).

Vertybinių popierių birža

  • Šis kapitalo pritraukimo būdas iš esmės yra labai panašus į akcijų pardavimą vienam investuotojui, tik šiuo atveju įmonės akcijos yra parduodamos plačiam investuotojų ratui.
  • Akcijos yra įtraukiamos į biržą ir jomis kasdien vyksta prekyba. Neskaitant reikalingo kapitalo pritraukimo, įtraukimas į sąrašą gerokai padidina bendrovės vertę, žinomumą ir prestižą.
  • Įtraukimas į vertybinių popierių biržą padidina bendrovės galimybes ateityje greitai pasiskolinti pinigų, išleidžiant akcijų emisijas, ir mažesne kaina išplatinti obligacijas.

Jei Jūsų įmonei reikalingas kapitalo pritraukimas, alternatyvus finansavimas gali būti tinkama būdas užtikrinti įmonės likvidumą ir verslo tęstinumą. Norėtumėte sužinoti daugiau? Kviečiame susisiekti su „Orion“ komanda.

 

Susiję straipsniai:

– Kodėl įmonės leidžia obligacijas?

– Obligacijos – alternatyva griežtėjančiam bankiniam finansavimui

– Privati skola – dar neatrasta turto klasė Lietuvoje

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Kristina Pyplienė
Orion Securities | Investicinės bankininkystės ekspertė