„Orion Private Debt Fund I“ fondas siekia artimiausiu metu išskolinti 20 milijonų eurų
Lietuvoje griežtėjant bankų finansavimui vis aktualesni tampa alternatyvūs finansavimo šaltiniai. Vienas iš jų – privati skola. Privati skola – tai įvairios formos investicijos į skolą, nepatenkančios į bankinių produktų (paskolų, kredito linijų, lizingo, faktoringo ir pan.) ir viešų skolos instrumentų (obligacijų) spektrą.
Lietuvoje ši turto klasė, kaip ir visas alternatyvaus finansavimo sektorius, žengia tik pirmuosius žingsnius. Tačiau matant pasaulines tendencijas, galime numatyti privačios skolos vystymosi kryptį ir įtaką tiek besiskolinančioms įmonėms, tiek investuojantiems į šią turto klasę.
2018 m. pabaigoje Orion Asset Management pirmieji Lietuvoje įkūrė neterminuotos trukmės atvirojo tipo privačios skolos fondą „Orion Private Debt Fund I“, investuojantį į visas pagrindines privačios skolos rūšis Baltijos šalyse – tiesioginį skolinimą verslui („bridge“ paskolos, obligacijos), mezzanine, specialias situacijas. Tikslinė metinė grąža – 10-12% prieš fondo mokesčius.
Poderis
„Dėl stabilios grąžos, pakankamai aiškaus verslo modelio, privačios skolos fondų valdomo turto dydis per paskutinius dešimt metų patrigubėjo, skolos fondai tapo visiškai įprasta turto klase prie NT ir privataus kapitalo fondų“, – aiškina Benas Poderis, bendrovės „Orion Asset Management“ Investicinių fondų centro vadovas ir minimo fondo valdytojas.
Benas Poderis | „Orion Private Debt Fund I“ fondo valdytojas
Benas Poderis pasakoja, ką iki šios dienos yra nuveikęs šis fondas.
Koks fondo dydis ir kiek planuojama investuoti?
Šiandien fondo dydis su pasirašytais investuotojų įsipareigojimais bei jau suinvestuotu kapitalu yra netoli 25 mln. EUR. Iki metų galo norėtume investuoti 5-10 mln. EUR, o šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje vėl didinti fondo kapitalą.
Kas yra fondo investuotojai?
Fondas pritraukė ne tik individualių, bet ir institucinių investuotojų.
Šiuo metu į fondą investavo virš 50 investuotojų, kurie investavo nuo 30 000 EUR. Proveržis įvyko dėl fondą pasiekusių institucinių investuotojų lėšų, be kurių Lietuvoje vargu ar tokį fondo dydį būtume pasiekę per artimiausius 2-3 metus.
Kur fondas investuos pritrauktus pinigus?
Per 7 mėnesius atlikome septynias investicijas žemės ūkio, socialinės infrastruktūros, finansų ir neklinojamojo turto srityse. Norėtųsi tokį tempą išlaikyti ir suformuoti 10-15 pozicijų portfelį iš dabartinio kapitalo.
Manyčiau, kad atliksime dar 3-5 investicijas šiemet bei 5-10 sekančiais metais.
Vis dar formuojame portfelį, todėl pasiskirstymas pagal verslo sektorių keičiasi po kiekvieno sandorio ir tai mums nėra pirminis tikslas. Pavyzdžiui, šiandien su gyvenamuoju NT susietų obligacijų turime tik apie 10% portfelyje.
Šiuo metu turime erdvės papildomai investuoti beveik visose mus dominančiose skolos srityse.
Manau, kad tai bus 2-3 stambesnės ir sudėtingesnės 3-5 metų trukmės investicijos (tarp jų ir mezzanine) bei keletas mažesnių, trumpesnių, likvidesnių 1-2 metų trukmės bridge finansavimo atvejų. Esame atviri skirtingiems verslo sektoriams. Mums labai įdomu įmonių įsigijimų finansavimas arba investavimas kartu su kapitalo investuotojais (į skolą, kai įmonė tuo pačiu stiprina ir equity). Taip pat domina atskirų NT projektų finansavimas.
Kokia fondo grąža?
Per pirmus 7 šių metų mėnesius fondas uždirbo apie 5 procentų grąžą po fondo visų išlaidų, vien per antrą ketvirtį apie 2,5%. Dabartinis suinvestuotas portfelis generuoja apie 10% grąžą po fondo mokesčių. Turime keletą neišnaudotų rezervų jai padidinti 1-2%, tačiau fondo veiklos pradžioje naturaliai turėjome palaikyti fondo lėšas sąskaitoje 1-2 mėnesius, kol vyko derybos dėl pirmųjų investicijų, todėl išlieka intriga, kokią metinę grąžą fiksuosime pirmaisiais metais.
Poderis
Tikiu, kad galime tapti pelningiausiu privačios skolos fondu Lietuvoje. Mano skaičiavimais tam turėtų užtekti 9% grąžos po fondo mokesčių 2019 m.
Įvertinkite straipsnį:
Susiję pranešimai: