Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




JAV vienerių metų iždo obligacijos – ar investuoti?

Svarstydami apie investicijas 2023 m., Justas Daujotas ir Rokas Bazys, „Orion Securities“ kapitalo rinkų skyriaus makleriai, aptaria JAV vienerių metų iždo obligacijų potencialą. J. Daujotas apžvelgia teigiamus, o R. Bazys – neigiamus investicinio instrumento aspektus.

J. Daujotas – „bulių“ stovykla: už JAV vienerių metų iždo obligacijas

Justas Daujotas | „Orion“ Finansų makleris

JAV iždo obligacijos, teoriškai, yra investicijos „be rizikos“ pavyzdys, turint omenyje, kad šie skolos vertybiniai popieriai yra visuomet išperkami. Todėl laikyti dalį pinigų valstybinėse obligacijose prasminga beveik visuomet.

Dabartinis laikotarpis atrodo itin palankus, nes dar prieš metus vienerių metų JAV iždo obligacijų pajamingumas siekė kiek daugiau nei 1%, o kovo pradžioje perlipo 5% ribą ir kovo 8 d. siekė jau 5,25%. Ši situacija susiklostė dėl sparčiai Federalinio rezervo keliamų palūkanų normų nuo 0% praėjusių metų kovą iki 4,50-4,75% šių metų vasarį.

Tuo pačiu, spartesnį trumpo laikotarpio iždo obligacijų pajamingumo augimą skatino ir augančios recesijos baimės. Palyginimui, 10 m. iždo obligacijos kovo pradžioje laikėsi aplink 4% pajamingumo lygį.

Kovo viduryje pajamingumas krito iki 4,57% – daugiausia trijų dienų periode nuo 1987 m. “juodojo pirmadienio” akcijų rinkos griūties. Pastarąją savaitę po “Silicon Valley Bank” žlugimo investuotojai masiškai pirko JAV iždo obligacijas. Tai nulėmė aukštesnes jų kainas ir mažesnius pajamingumus. Ši situacija dar kartą iliustruoja, kad augant sisteminei finansų sektoriaus rizikai JAV iždo obligacijos išlieka viena paklausiausių turto klasių.

Iždo obligacijos atrodo itin patrauklios vertinant prognozuojamas grąžas akcijų rinkoje. Dabartinis pajamingumas atrodo kur kas patrauklesnis diversifikacijai nei buvo prieš metus, turint omenyje, jog vidutinė „S&P 500“ indekso grąža nuo 1950 m. siekia kiek daugiau nei 11%.

Tuo pačiu iždo obligacijų grąža kur kas mažiau svyruojanti – pernai „S&P 500“ krito beveik 20%, kada 2021 m. augo beveik 27%. Tad iždo obligacijos yra patrauklios investuotojams, ieškantiems stabilių ir geriau prognozuojamų grąžų.

Kovo pradžioje „S&P 500“ išsilaikė ties 4000 lygiu – būtent tokia yra pagrindinių JAV investicinių bankų prognozės mediana, kur indeksas pabaigs 2023 m. Tad, anot investicinių bankų, dabartinis obligacijų pajamingumas gali generuoti didesnę grąžą metų bėgyje nei pagrindinis akcijų indeksas.

JAV iždo obligacijos turi pranašumą lyginant su kitomis obligacijomis ir dėl savo likvidumo. Šiais vertybiniais popieriais kasdien aktyviai prekiaujama biržoje – tai yra vienas populiariausių instrumentų pasaulyje. Jų likvidumas yra gerokai didesnis nei daugelio kitų finansinių instrumentų, įskaitant akcijas ar fondus.

Aukštas likvidumas nulemia ir mažą skirtumą (spredą) tarp pirkimo ir pardavimo kainų, palyginti su Baltijos biržos obligacijomis. Šis faktorius yra svarbus tuo atveju, kai reikia greitai realizuoti investiciją arba perskirstyti lėšas, atsiradus patrauklesnėms galimybėms rinkoje.

R. Bazys – „meškų“ stovykla: prieš JAV vienerių metų iždo obligacijas

Rokas Bazys | „Orion“ finansų makleris

 

Investuotojų, kurie nori mažos rizikos, dažniausias tikslas yra auginti investicinę grąžą greičiau negu auga infliacija. Vienas iš neigiamų aspektų investuojant į JAV iždo obligacijas, tai didesnis infliacijos pokytis negu investicinio instrumento grąža. Vadinasi, jei infliacija šiais metais išliks virš 6% JAV, o Europoje virš 8%, tai jūsų pinigai vis tiek praras vertę.

Kitas rizikos aspektas, tai euro ir dolerio kursas. Jei doleris euro atžvilgiu susilpnėtų, investuotojai investavę į JAV iždo obligacijas atitinkamai prarastų grąžos dalį. Šioje vietoje, investuotojams bijantiems valiutų kurso pokyčio yra galimybė investuoti į Vokietijos vyriausybės išleistas obligacijas, kurių pajamingumas šiam momentui yra apie 3.3%

Paskutinė (bet nekonkreti) rizika – tai alternatyvių sąnaudų (angl. opportunity cost) rizika, susijusi su neišnaudotomis galimybėmis investuoti renkantis geresnes alternatyvas.

Po didesnio nei 20% akcijų rinkų kritimo 2022 m., šiuo metu yra daugiau galimybių investuoti į patrauklių įmonių akcijas ir, jei sentimentas pasikeis greičiau nei per metus, šios investicijos gali sugeneruoti gerokai aukštesnę grąžą, negu JAV iždo obligacijų siūlomi 5%.

Išvados

JAV iždo obligacijų patrauklumas didžiausias nuo 2008 finansų krizės. Šios obligacijos istoriškai turėjo pranašumą prieš kitus investicinius instrumentus dėl sąlyginio saugumo, likvidumo ir lanksčios prekybos. Šiuo metu tai yra ir daugiau nei 5% metinę grąžą žadantis instrumentas, užtikrinantis bent dalies pinigų apsaugojimą nuo nuvertėjimo ir siūlo geresnį pajamingumą nei indėliai bankuose.

Tačiau investuotojams reikia atkreipti dėmesį į tai, kad JAV iždo obligacijos denominuotos doleriais, tad susiduriama su valiutos kurso rizika.

Taip pat išlieka alternatyvių galimybių rizika, obligacijas gali tekti parduoti mažesne kaina, jei atsirastų poreikis parduoti, o Federalinis rezervas toliau keltų palūkanų normas, dėl ko greičiausiai kristų obligacijų kaina.

JAV iždo obligacijomis prekiaujama kiekvieną darbo dieną nuo 15 iki 24 valandos Lietuvos laiku. Vienos obligacijos nominali vertė siekia 1000 USD, o mokamas kuponas priklauso nuo konkrečios emisijos.

Primename, kad tai nėra pasiūlymas pirkti, parduoti ar laikyti šiame tekste minimus vertybinius popierius. Daugiau apie investicijas į vienerių metų JAV iždo obligacijas galima sužinoti „Orion Securities“ Kapitalo rinkų skyriuje.

Susiję straipsniai:

Ketvirto ketvirčio įmonių rezultatų apžvalga

Gaukite rinkų naujienas į savo pašto dėžutę

Mūsų kapitalo rinkų komanda kiekvieną pirmadienį paruošia svarbiausių rinkos naujienų apžvalgą. Norite gauti šias naujienas į savo pašto dėžutę? Prenumeruokite čia.

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Justas Daujotas
Orion Securities | Finansų makleris

Konsultuojame:

– Padedame suformuoti investicinį portfelį, konsultuojame rinkų klausimais;
– Pateikiame strategijas, kaip apsaugoti investicinį portfelį nuo potencialių rinkos svyravimų;
– Aktyviai prižiūrime esamų investuotojų pozicijas;

Susisiekite:

Mantvidas Žėkas | Kapitalo rinkų skyriaus vadovas
mz@orion.lt