Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Baimė prarasti ir noras uždirbti – kaip elgtis su portfeliu šiandien?

Balandį rinkose vyravo optimizmas, pažymėtas akcijų indeksų kilimu: S&P500 per mėnesį kilo 12.68%, Eurostoxx 600 6.24% Topix 4.35%, OMX Baltic benchmark 8.02%. Įmonėms ir pasaulio ekonomikoms skelbiant pirmojo metų ketvirčio rezultatus ir miglotas ateinančių ketvirčių prognozes, gegužė rinkose prasidėjo kritimu, tačiau kylančios naftos kainos ir ekonomikų atsidarymo viltys patempė rinkas aukštyn.

Pirmo ketvirčio BVP duomenys atskleidžia ankstyvuosius viruso ekonominius padarinius

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, šių metų pirmą ketvirtį šalies BVP susitraukė 0,2%, lyginant su praėjusiu ketvirčiu, tačiau augo 2,5% lyginant su praėjusių metų pirmu ketvirčiu. Pirmą ketvirtį Lietuvos ūkis atlaikė stipriau nei kitų Europos šalių, JAV ir Kinijos daugiausiai dėl spartaus augimo sausio ir vasario mėnesiais bei pakankamai palankios epidemiologinės situacijos leidusios palaikyti pramonės sektorių ne visiškai sustabdytą. Vis dėlto džiaugtis dar anksti.

Antras ketvirtis tikimasi pasireikš gilesniu nuosmukiu

Ekonomistai vertina, jog antras metų ketvirtis stipriausiai atspindės karantino pasėkmes tiek dėl kritusio vartojimo šalių viduje, tiek svarbiausių prekybos partnerių rinkose. Tarptautinis valiutos fondas (angl. IMF) balandžio mėn. prognozėmis teigia, jog pasaulio ekonomika 2020m. smuks 3%, JAV 5.9%, Vokietijos 7%, Prancūzijos 7.2%, o Lietuvos netgi 8.1%. Tuo tarpu Kinijos ekonomika augs 1.2%. Spartus ekonomikų atsigavimas prognozuojamas 2021m.

Kol prognozuojami pinigų srautai krenta, santykinės įmonių vertės auga

Esant neigiamoms metinėms augimo prognozėms, logiška, jog krinta ir įmonių tikėtini įmonių pelnai, o tuo pačiu ir pinigų srautai tenkantys akcininkams. S&P 500 indekso kompanijoms prognozuojamas didesnis nei 28% pelno vienai akcijai (angl. EPS) rodiklio kritimas šių metų antrąjį ketvirtį.

Todėl kylančios akcijų kainos rodo, kad tokių investicijų grąža labiau yra iš pakilusio vertinimo (P/E rodiklių aukštumų), bet ne iš tikėtino pelno augimo. Kitaip sakant, šį kilimą paskatino pozityvūs lūkesčiai apie lėtėjantį viruso plitimą, lydimą fiskalinės ir monetarinės politikos skatinimų, kurie tikimasi sumažins didžiausio smukimo riziką, o ne stiprių finansinių rezultatų ir pelnų augimo lūkesčiai.

Kaip elgtis investuotojams šiandien?

Karolis Pinkūnas | Orion investicinės bankininkystės skyriaus vadovas

 

Panašu, kad meškų rinka dar nepasitraukė, o rinkų svyravimų šiais metai dar tikrai galime tikėtis. Todėl Karolis Pikūnas, „Orion“ investicinės bankininkystės skyriaus vadovas remdamasis ilgamete investavimo patirtimi išskiria pagrindinius patarimus: nespekuliuoti, vengti kredito rizikos ir palaikyti likvidumą. Toliau pateikiame platesnes įžvalgas galimiems portfelio valdymo sprendimams:

Nenukrypti nuo diversifikuoto portfelio strategijos. Bendrai, nuo 2008-ųjų aukštą augimo potencialą turinčios (angl. growth stocks) kompanijos generavo didesnę grąžą nei vertės potencialą turinčios (angl. value stocks), o ciklui atsparūs sektoriai generavo didesnę grąžą už cikliškus sektorius. Pirmojo ketvirčio rezultatai patvirtina šią tendenciją, kad technologijų kompanijos ir sveikatos priežiūros kompanijos buvo atspariausios ir krito atitinkamai 3.07% ir 4.23% tuo tarpu finansų ir energetikos kompanijų vertės krito labiausiai – 28.47% ir 40.35%. Factset skaičiavimais, S&P 500 indekso pirmo ketvirčio pelnai buvo 2.5% aukštesni nei prognozuota ir nei 5 metų vidurkis.

Taigi investicinis portfelis orientuotas į ilgalaikę grąžą ir sudarytas iš akcijų, turėtų nenukrypti nuo strategijos, tačiau investuotojai turėtų būti atsargesni nei įprasta: vengti nestabilių, smarkiai užsiskolinusių ir nelikvidžių kompanijų.

Vengti kredito rizikos. Žemos palūkanų normos yra patraukli aplinka skolintis, tačiau darosi vis nepalankesnė skolinti. Todėl investuotojai turintys skolos vertybinių popierių turėtų peržiūrėti savo portfelius ir įsivertinti, ar kredito rizika yra toleruotina. Netoleruojantiems aukštos kredito rizikos patartina vengti investicijų į įmones, turinčias didelę pajamų dalį iš smulkaus verslo, nes pastarojo mokumo tikimybė yra smarkiai susitraukusi.

Nespekuliuoti. Turint konservatyvų portfelį, sudarytą iš kokybiškų (stiprūs balansai, stabilūs pelningumai, kt.) finansinių priemonių patartina nepanikuoti esant apkarpomoms pelno ir dividendų augimo prognozėms. Vieni, dveji metai susitraukusių pinigų srautų gali padaryti mažiau žalos nei perdidelė portfelio apyvarta generuojanti sąnaudas. Todėl kiekvienas portfelio pirkimas ar pardavimas turi būti pagrįstas.

Palaikyti likvidumą. Natūralu, jog dėl neapibrėžtumų traukiasi kapitalo, tyrimų ir plėtros investicijos, su tuo mažėja ir galimybių augti. Dėl to patrauklių galimybių rinkoje, išskyrus sveikatos priežiūros sektorių, nėra daug. Kita vertus atslūgus baimėms, tikėtina jog galimybių gali atsirasti, tad turėti likvidaus turto, paruošto investavimui yra privalumas. Karolis Pikūnas prideda: „Likvidumas praverčia ir instituciniams investuotojams, kuris gali pagelbėti prireikus apyvartinių lėšų.“

Karolis
Pikūnas
Šiuo metu svarbiausia nespekuliuoti, vengti kredito rizikos ir palaikyti likvidumą.

 

Apibendrinant, šiandienos rinkos toliau svyruoja kaip ir investuotojų nuotaikos. Vis dėl to perdėtas blaškymasis tik sumažins investicinio portfelio grąžą, todėl siūlome priimti investicinius sprendimus remiantis konkrečia ir nuoseklia strategija, tačiau išlikti itin atsargiems. Tuo tarpu portfelio strategija gali orientuotis ne tik į turto išsaugojimą ar padidinimą, bet ir į likvidumo ir apyvartinių lėšų užtikrinimą. Todėl jei turite klausimų kaip tai įgyvendinti, kviečiame kreiptis į mūsų komandą.

Šiame pranešime pateikiama ar remiamasi informacija iš šaltinių, kuriuos FMĮ laiko patikimais, tačiau nėra atlikusi savo atskiro informacijos patikrinimo.

Susiję straipsniai:

– Investicijų diversifikavimas: kas tai yra ir kaip teisingai tai padaryti?

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Greta Dapšauskaitė
Orion Securities | Portfelio valdytoja

Konsultuojame:

– Padedame suformuoti investicinį portfelį, konsultuojame rinkų klausimais;
– Pateikiame strategijas, kaip apsaugoti investicinį portfelį nuo potencialių rinkos svyravimų;
– Aktyviai prižiūrime esamų investuotojų pozicijas;

Susisiekite:

Karolis Pikūnas | Investicinės bankininkystės skyriaus vadovas
kp@orion.lt