Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Investicijų diversifikavimas: kas tai yra ir kaip teisingai tai padaryti?

Pastaruoju metu, rinkos ypatingai nestabilios. Nuo metų pradžios Investuotojai prarado 20.0% (S&P 500 indekso grąža). VIX indeksas (CBOE Volatility Index), rodantis investuotojų lūkesčius dėl ateinančių 30 dienų akcijų rinkos rizikos, siekdamas USD 58.42 vis dar yra gerokai aukščiau USD 19.23 istorinio vidurkio (1990-2020m.). Akivaizdu, dėti pinigus į vieną „krepšelį“ nėra gera idėja. Dėl šios priežasties investuotojai renkasi diversifikuoti riziką.

Orion Portfelio valdytoja Greta Dapšauskaitė detaliai paaiškina, kas yra diversifikacija ir kaip ji skiriasi skirtingiems investuotojų rizikos laipsniams.

Greta Dapšauskaitė | Orion portfelio valdytoja

Kaip diversifikuojamas portfelis?

Portfelio diversifikavimas – tai toks investicijų paskirstymas, kad bet kokio turto tipo rizika būtų ribota. Idealiu atveju diversifikuotą portfelį sudaro turto vienetai, kurių grąža juda priešinga linkme.

Diversifikavimas pagal turto klasę
Diversifikavimo pagal turto klases pavyzdys yra JAV akcijų biržos vienetai ir JAV vyriausybės skolos vertybiniai popieriai, demonstruojantys stiprią neigiamą koreliaciją. Kai akcijų rinkos krinta, paklausa saugioms investicijoms, tokioms kaip JAV vyriausybės skola auga, o kartu auga ir jų kaina.

Diversifikavimas pagal sektorius ar geografiją
Kiti diversifikavimo būdai apima investavimą į skirtingus sektorius, ar geografijas. Pavyzdžiui, investuotojas yra gamybos įmonės savininkas Lietuvoje. Nors šie faktoriai nebūtinai yra portfelio sudėtyje, siekiant apsisaugoti nuo verslo rizikos lokaliai, juos galima diversifikuoti investuojant užsienio rinkose, ar kituose sektoriuose, pvz.: paslaugų.

Skirtingi turto vienetai nėra diversifikacija

Svarbu suprasti, kad diversifikacija nereiškia tiesiog įsigijimą skirtingų turto vienetų. Tokiu atveju būtų galima manyti, jog biržoje prekiaujantis fondas, kuris seka S&P 500 indeksą, sudarantį 70-80% JAV akcijų biržos kapitalizacijos, yra puikia diversifikuotas. Vis dėl to, jį sudaro 11 skirtingų sektorių, iš jų didžiausią svorį sudarantys IT (23%), Sveikatos apsaugos (14%), Finansinis (13%) sektoriai nuo metų pradžios krito 12.22% 13.07% ir 32.24% atitinkamai.

Taigi nors toks fondas atrodo paskirstytas tarp skirtingų turto vienetų, jų rizikos šaltiniai gali būti tie patys ir rezultatas gali judėti ta pačia linkme. Dėl to svarbu suprasti investicijų jautrumą rizikoms veiksniams (rinkos, kredito, likvidumo, infliacijos ir pan.) ir planuoti diversifikaciją bendrame portfelio kontekste.
Tai pasitikrinti galima su Šarpo rodikliu (angl. Sharpe ratio, rodiklis rodantis, kiek investicinės grąžos tenka vienam rizikos vienetui). Portfelis su tinkama diversifikacija turės aukštesnį Šarpo rodiklį, nei nediversifikuotas panašus portfelis.

Diversifikavimo privalumai ir trūkumai

Diversifikavimas padidina rizika pakoreguotą grąžą ilguoju laikotarpiu ir apsaugo nuo rinkos svyravimų. Kita vertus, kadangi bendra rinkos rizika yra išdiversifikuota, trumpuoju laikotarpiu tai mažins galimą uždarbį. Be to, prieš priimant diversifikavimo sprendimą investuotojas turi įsivertinti, ar gaunama nauda atsvers patiriamus kaštus dėl išaugusio investicijų kiekio.

Kaip turėtų atrodyti tinkamai diversifikuotas portfelis?

Apibendrinant privalumus ir trūkumus galima daryti išvadą, jog portfeliams, turintiems ilgalaikį investavimo horizontą, diversifikavimas yra rekomenduotinas.

 

Greta
Dapšauskaitė
Apibendrinant privalumus ir trūkumus galima daryti išvadą, jog portfeliams, turintiems ilgalaikį investavimo horizontą, diversifikavimas yra rekomenduotinas.

 

Pradedantiesiems investuotojams siūlome neapsisunkinti ir laikytis bent diversifikacijos pagal turto klases. Kaip pavyzdį, pateikiame keturias Fidelity portfelių diversifikacijos strategijas. Šie pavyzdžiai sudaryti, remiantis istoriniais duomenimis iš JAV ir kitų šalių akcijų indeksų, JAV įmonių ir vyriausybės obligacijų indeksų ir trumpalaikių investicijų.

• Konservatyviems investuotojams – rekomenduojama laikytis aukšto kredito reitingo skolos vertybinių popierių ir didelės kapitalizacijos fondų, investuojančių į globalias akcijų rinkas.
• Agresyvesniems investuotojams – portfelyje didesnį svorį galima skirti akcijoms, papildant vidutinio kredito reitingo skolos vertybiniais popieriais.
Labiau pažengę investuotojai virusui keliaujant per skirtingus žemynus, gali pagerinti savo Šarpo rodiklį geografiniu diversifikavimu.

Ar Jūsų portfelis pakankamai diversifikuotas, kad uždirbtumėte optimalią grąžą?

Pabaigai norime priminti, kad investavimo strategija, o kartu ir sprendimas diversifikuoti turi priklausyti nuo investuotojo tikslų, laiko horizonto ir rizikos tolerancijos lygio. Siekiant gauti maksimalią portfelio diversifikavimo naudą, reikia atlikti investicijų jautrumo rizikos šaltiniams analizę bendrame portfelio kontekste bei nusistatyti, ar gaunama nauda atsveria patiriamus kaštus.

Jeigu nesate tikri, ar Jūsų portfelis pakankamai diversifikuotas, rekomenduojame konsultuotis su finansų ekspertais. Profesionali turimo turto ir investicijų analizė gali Jums ne tik užtikrinti, kad tokiose situacijose kaip ši, kuomet ekonomika smunka, Jūsų turtas ir investicijos išlaikytų vertę ir net uždirbtų. Ne tiek svarbu kada investuoti, svarbu, kokia investavimo strategija pasirenkama, ir kaip ji koreguojama keičiantis rinkoms ir ekonomikai.

Šiame pranešime pateikiama ar remiamasi informacija iš šaltinių, kuriuos FMĮ laiko patikimais, tačiau nėra atlikusi savo atskiro informacijos patikrinimo.

Šaltiniai:
eresearch.fidelity.com
fidelity.com

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Greta Dapšauskaitė
Orion Securities | Portfelio valdytoja

Konsultuojame:

– Padedame suformuoti investicinį portfelį, konsultuojame rinkų klausimais;
– Pateikiame strategijas, kaip apsaugoti investicinį portfelį nuo potencialių rinkos svyravimų;
– Aktyviai prižiūrime esamų investuotojų pozicijas;

Susisiekite:

Mantvidas Žėkas | Kapitalo rinkų skyriaus vadovas
mz@orion.lt