Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Nepailstantis technologijų sektorius ilgamečio investuotojo ir fondų valdytojo akimis

Praeitą savaitę „Orion Securities“ pradėjus platinti „I Asset Management“ valdomą „IAM Tech Growth Fund“ fondą, kuris investuoja į JAV prekiaujamų sparčiai augančių technologijų kompanijų akcijas, kalbiname fondo valdytoją Martyną Kavaliauską.

M. Kavaliauskas turi ilgą patirtį Niujorko ir Prancūzijos biržos maklerių įmonėse bei viename didžiausių Prancūzijos bankų, kur jis vadovauja 50+ brokerių komandai.

M. Kavaliauskas | „IAM Tech Growth Fund“ valdytojas

 

Orion: Technologijų sektorius, atrodo, ir toliau išlieka perspektyvus. Kokios grąžos šiuo metu gali tikėtis investuotojai?

Martynas Kavaliauskas: Greitai augančios, nuolat besikeičiančios įmonės, kurios kuria naujas technologijas, yra vienintelė investicija, kurių vertės nereikėtų skaičiuoti remiantis praeities rezultatais. O kalbant apie grąžą, niekas negali numatyti ateities, tačiau technologijų sektoriuje ji tikrai bus kitokia nei investuojant tradiciškai.

Istoriškai, t.y. per paskutiniuosius 20 metų, technologijų kompanijų akcijos davė didžiausią gražą investuotojams. Skirtumas bemaž dvigubas lyginant su kitais sektoriais. Investuodami į technologijų kompanijas, kurios rodo aukštą pajamų ir vartotojų bazės augimą, tikimės, kad grąža bus geresnė nei tiesiog investuojant į visą pluoštą technologijų įmonių, kurių yra visokių – ir augančių, ir jau „užaugusių”. Rinkoje vykstant neramumams, kompanijos, išsiskiriančios dviženkliu augimu, nebūtinai atkartoja visos rinkos nuotaikas.

Martynas
Kavaliauskas
Istoriškai, t.y. per paskutiniuosius 20 metų, technologijų kompanijų akcijos davė didžiausią gražą investuotojams. Skirtumas bemaž dvigubas lyginant su kitais sektoriais.

 

Orion: Kaip technologijų sektorius reaguoja į ekonomikos svyravimus? Kokia buvo šio sektoriaus reakcija į COVID-19?

MK: Technologijų akcijų įverčius mažiau veikia įprasti makroekonomikos vėjai, dėl to teisingai sudėlioto technologijų sektoriaus akcijų portfelio augimo potencialas yra gerokai didesnis negu įprastesnių alternatyvų. COVID-19, kaip visi matėme, trumpam supurtė rinkas, bet po to ėjęs augimas teigiamai atsiliepė daugeliui turto klasių, o technologijų sektorius augo daugiausiai.

Orion: Ar yra kokios konkrečios įmonės, kurių rezultatus seki asmeniškai? Ar kažkas, tavo nuomone, turi daug potencialo?

MK: Be abejo. Šiuo metu matome nemažai eksperimentų: automatizuojama, robotizuojama viskas kas įmanoma, vis dažniau naudojami dirbtinio intelekto sprendimai, palengva atsisakoma įprastų darbo santykių, įprastų apsipirkimo įpročių ir panašiai. Pasaulis itin sparčiai keičiasi.

Iš principo visus darbo, vartojimo ir produkto vertės kūrimo procesus bandoma pakeisti efektyvesniais technologiniais sprendimais. Kai kurie sprendimai jau pasitvirtino kaip prasmingi, teisingi ir pelningi, pvz.: socialiniai tinklai, elektroninė prekyba, mokėjimo sistemos ir pan. Buvo ir sprendimų, kurie pasirodė esą beviltiški arba per daug nišiniai, kaip pvz.: „WeWork“, „Uber“, 3D spausdinimas. Kiti dar tik padedami taikyti ir dažnai būna neaišku, į kurią iš pirmų dviejų kategorijų jie pateks. Man įdomus trečiasis variantas: kuo naujesnė koncepcija, kuo ji išskirtinesnė, tuo neaiškesnė jos ateitis, o tai reiškia, jog tuo didesnis įmonės vertės potencialas. Man asmeniškai patinka įmonės, kurios sukuria kažką visiškai naujo, o joms pasiekus užsibrėžtus tikslus, jų vertė gali pasiekti milžiniškus įverčius.

Įvardinčiau keletą pavyzdžių, kaip pvz.: „FUBO“, bandantys susieti sporto žiūrėjimą su lažybomis, „SQUARE“, peržiūrintis mokėjimų infrastruktūrą, arba kad ir tas pats gigantas „Amazon“, kurio augimo potencialas dabar ko gero dar didesnis, nei buvo prieš 5 metus. Aš asmeniškai stebiu daug įmonių, – pradėjus vardinti išeitų labai ilgas sąrašas. Tai mano kasdienis darbas, – ieškoti naujų potencialų, pastebėti juos prieš jiems tampant akivaizdžiais.

Orion: Kaip paprastai sukuri idėjas naujiems fondams?

MK: Jau daug metų vadovaujuosi viena taisykle, o gal tiksliau keliu sau klausimą: „Ko reikia ir ko dar nėra?“. Kiekvieno fondo idėja prasideda pastebėjus rinkos poreikį. Tai pirminis impulsas, po to prasideda nuoseklus darbas, skaičiavimai ir vertinimai, bet esmė – apčiuopti pačią pradžią, t.y. išgryninti poreikį, – dažnai prieš jam tampant matomu.

Martynas
Kavaliauskas
Jau daug metų vadovaujuosi viena taisykle, o gal tiksliau keliu sau klausimą: „Ko reikia ir ko dar nėra?“. Kiekvieno fondo idėja prasideda pastebėjus rinkos poreikį.

 

Orion: Kokio tipo investuotojai domisi technologijų sektoriumi? Gal gali apibūdinti tipinį investuotoją?

MK: Kaip minėjau, technologijų sektorius – tai aukštos grąžos sektorius, o aukštą grąžą lydi ir aukšta rizika. Todėl pirmiausia susidarytoje investavimo strategijoje turi būti numatyta ir rizika. Taigi, tipinis investuotojas yra šiek tiek jaunesnis, jau turtą sukaupęs investuotojas, kurio investicijų grąžos horizontas yra ilgesnis nei pusė ekonominio ciklo, t.y. 3-5 metai. Tačiau taip pat svarbu suprasti, jog dažnas rimtas investuotojas nenukreipia visų savo investicijų į vieną sektorių, o jas protingai diversifikuoja.

Orion: Į kokias technologijų sritis ir įmones investuos naujasis „IAM US Tech Growth“ fondas?

MK: Viskas priklauso nuo įverčių ir augimo potencialo, bet pirmiausia mes dėmesį sutelkėme į šiuos sektorius: puslaidininkiai, dirbtinis intelektas ir duomenų valdymas, finansų technologijos, kriptovaliutos ir internetiniai mokėjimai, elektromobiliai, e. prekyba, socialiniai tinklai ir interneto televizija, dalijimosi ekonomika ir platformos.

Orion: Kuo skiriasi šis fondas nuo investavimo į pasirinktų konkrečių technologijų įmonių akcijas?

MK: Investuojant į fondą labai svarbu komanda, kuri profesionaliai valdys tą fondą, atidžiai atliks įmonių analizes. Žinoma, kiekvienas investuotojas gali rinktis investuoti į pavienes įmones, bet tai atima daug laiko, reikia labai daug žinių, tad profesionaliai valdomas fondas paprastai – optimalesnis sprendimas.

Be to, fondo privalumas yra tas, jog sukuriamas akcijų portfelis jau būna diversifikuotas, – tai atsveria galimus rinkos svyravimus, leidžia geriau valdyti rizikas. Taip pat didelę reikšmę turi fondo dydis Mūsų siekiamas fondo dydis yra bent 100 mln. JAV dolerių – su tokia suma galima tikrai daug ką nuveikti, tokio dydžio sumos leidžia pasirinkti įdomesnių pozicijų, kurios pavieniam investuotojui dažnai gali būti neprieinamos.

Jeigu domina galimybė investuoti, kviečiame susiekti privačiai konsultacijai.

Susiję straipsniai:

– Daugiau įžvalgų rasite mūsų You Tube kanale
– Kokias garsiąsias JAV akcijas renkasi Lietuvos profesionalai
– Verslo Žinios: plačiau apie „IAM US TECH GROWTH FUND

 

Primename, kad tai nėra pasiūlymas pirkti, parduoti ar laikyti šiame straipsnyje ir jo priede paminėtus vertybinius popierius ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindu ar dalimi.

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Marija Kisieliūtė
Orion Securities | Marketingo ir komunikacijos vadovė

Konsultuojame:

– Padedame suformuoti investicinį portfelį, konsultuojame rinkų klausimais;
– Pateikiame strategijas, kaip apsaugoti investicinį portfelį nuo potencialių rinkos svyravimų;
– Aktyviai prižiūrime esamų investuotojų pozicijas;

Susisiekite:

Karolis Pikūnas | Investicinės bankininkystės skyriaus vadovas
kp@orion.lt