Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Kaip įmonės išpirkimo sandoriai atveria galimybes tiek įmonių savininkams, tiek vadovybei?

Daugiau nei 30 metų įmonių pirkimo ir pardavimo klausimais konsultuojančios investicinės bankininkystės įmonės „Orion Securities“ ekspertai apžvelgia Lietuvoje retai nagrinėjamą įmonės vadovybės išpirkimo sandorių (angl. management buy-out, MBO) specifiką, kaip įgyvendinti tokio tipo sandorius, kokios jų atveriamos galimybės ir kodėl jų skaičius sparčiai auga?

Vadovybės išpirkimo (toliau – MBO) sandoriai vyksta, vadovybei įsigyjant kontrolinį arba visą akcijų paketą iš verslo savininkų. Įprastai tokių sandorių įgyvendinimui pasitelkiami finansiniai partneriai ar investuotojai, remiantys sandorius.

Kas lemia augantį MBO skaičių tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje?

Statistiniais duomenimis tiek visame pasaulyje, tiek Europoje MBO sandorių skaičius išauga padidėjusio ekonominio neapibrėžtumo laikotarpiu. „Pastaraisiais metais, vyraujant geopolitinio ir ekonominio disbalanso nuotaikoms, ir Lietuvoje pastebime tokių sandorių suaktyvėjimą,“ – teigia „Orion Securities“ Įmonių Finansų skyriaus vadovo pavaduotojas Lukas Žilinskas.

„Orion Securities“ Įmonių Finansų skyriaus vadovo pavaduotojas Lukas Žilinskas

Itin smagu, kai verslas gali būti auginamas ir perduodamas iš kartos į kartą, tačiau ne visada užaugę vaikai ar kiti šeimos nariai nori ar gali perimti ir vystyti verslą. Taigi neretai verslų savininkai turi susimąstyti apie bendrovės pardavimą.

„Daugybė Lietuvos didžiųjų verslų susikūrė po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, prieš 30 metų. Dalis šių įmonių savininkų jau kurį laiką yra pasiruošę perleisti bendrovių ateities kūrimą kitiems bei realizuoti per ilgą laiką jau sukurtą vertę. Tačiau ne visada yra paprasta surasti tinkamą pirkėją, o ypač ekonominio neapibrėžtumo metu. Taigi MBO sandoriai bendrovių akcininkams – tai galimybė perduoti verslą į patikimas rankas ir išlaikyti konfidencialumą tiek apie įmonės veiklą, tiek ir apie patį pardavimo procesą.“ – teigia. L Žilinskas.

Tuo pačiu reikia pabrėžti, kad augant Lietuvos verslams, formuojantis tvarioms verslo valdymo praktikoms, senesnioji tendencija, kuomet įmonės savininkas yra ir vadovas, keičiasi. Dažnu atveju įmonės vadovybė, kuri prisidėjo prie bendrovės kūrimo, jos vystymo, puikiai žino įmonės potencialą, rizikas, komandą ir kitus svarbius faktorius, o tai yra ne tik puiki galimybė įsigyti įmonę, priimti verslo vystymo riziką, tačiau ir gauti pilną finansinę naudą.

MBO sandoris gali būti daug operatyvesnis ir sklandesnis, nei verslo pardavimas trečioms šalims

Įmonės pardavimas yra sudėtingas ir laiko reikalaujantis procesas, o vyraujant ekonominiam neapibrėžtumui, dažnai atsiranda papildomų iššūkių. Padidėjęs neapibrėžtumas sukelia daugiau rizikų, nuo kurių pirkėjai nori apsisaugoti.

„Erikas Šveistys, „Orion Securities“ finansų analitikas teigia, kad: „Šiandien Lietuvos susijungimų ir įsigijimų (angl. mergers and acquisitions, M&A) rinkoje matome didesnį atsargumą. Pirkėjai atlieka nuodugnesnius patikrinimus, į sutartis įsitraukia daugiau rizikos valdymo mechanizmų, pasitelkia ir atidėtų mokėjimų mechanizmus. Tai šiek tiek didina riziką, jog pirkėjai ir pardavėjai neras kompromiso. MBO atveju, vadovybė yra puikiai įsigilinusi į bendrovės veiklą, patikrinimo procesas itin sutrumpėja arba apskritai išnyksta, sandorio įgyvendinimo tikimybė smarkiai išauga, o verslą parduodantys savininkai žino, kad palieka jį patikimose rankose. Todėl sandoris tarp vadovybės ir akcininkų gali būti daug operatyvesnis ir sklandesnis, nei su trečiosiomis šalimis.“

Erikas Šveistys, „Orion Securities“ finansų analitikas

„Pastebime, kad derybos tarp vadovybės ir akcininkų yra gerokai konkretesnės, trumpesnės ir turi didesnę sėkmės tikimybę“ – Lukas Žilinskas. Taigi nenuostabu, kad ir Lietuvoje dabar pastebimas šių sandorių suaktyvėjimas.

MBO finansavimo galimybės

Nepaisant to, kad MBO sandoriai itin palengvina derybas tarp pirkėjų ir pardavėjų, dažnai susiduriama su finansavimo problema. Neretu atveju, bendrovės vadovybė neturi reikiamų pinigų rezervo bendrovės įsigijimui. Tačiau tai nemažina sparčiai augančio tokių sandorių skaičiaus, nes MBO sandorius finansuoja platus ratas investuotojų: tiek bankai, tiek Baltijos šalių ir Lenkijos privačios skolos fondai. Be to, pasitelkus patarėjus, galima pasiskolinti ir rinkoje, pvz. išleidžiant obligacijas.
„Pastebime, kad Lietuvoje veikiantys bankai nebijo finansuoti MBO sandorių, o dažnu atveju gali pasiūlyti apie 50% MBO sandoriui reikalingos finansavimo sumos. Tuo tarp išaugusios palūkanos ir geopolitinis bei ekonominis neapibrėžtumas nulėmė itin aktyvią privačios skolos fondų veiklą. Tarp privačių investuotojų taip pat matome išaugusią paklausą skolos produktams ir vertybiniams popieriams lyginant su investicijomis į nuosavybės VP. Ši aplinka leidžia vadovybei prisitraukti apie 70-80% (o kartais ir daugiau) sandoriui reikalingo finansavimo.” – teigia „Orion Securities“ Įmonių Finansų skyriaus vadovo pavaduotojas Lukas Žilinskas.

Žinoma, sandorio finansavimui svarbūs ir įmonės finansiniai rodikliai bei kreditingumas. Rekomenduotina pasitelkti ir finansinius patarėjus, kurie gali pagelbėti suvaldyti procesą, konsultuoti finansavimo struktūros klausimais ir padėti surasti tinkamus finansavimo partnerius.

Apibendrinant galima teigti, jog dabartinio ekonominio ir geopolitinio neapibrėžtumo laikotarpiui MBO sandorių suaktyvėjimas yra natūralus. Tai leidžia pasiekti tiek bendrovių akcininkų, tiek vadovybių interesus, kokybiškiau ir greičiau įgyvendinti įmonių įsigijimo ar pardavimo procesą. O aukštų palūkanų rinka siūlo didelį ratą finansuotojų, pasiryžusių suteikti finansavimą MBO sandorių įgyvendinimui.

„Orion Securities“ aktyviai konsultuoja verslų savininkus M&A sandorių metu:

  • Padedame parduoti dalį arba visą verslą, parengiame pardavimo strategiją ir taktiką, padedame vesti derybas;
  • Konsultuojame ir įgyvendiname M&A sandorius; suteikiame galimybę savininkui maksimaliai išplėsti įmonės pajamas ir užimamą rinkos dalį;
  • Atliekame detalius patikrinimus, įvertiname įmonės finansinę būklę ir galimas rizikas;
  • Ieškome įsigyti tinkamo verslo ir identifikuojame jį tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų, išlaikydami klientų konfidencialumą;
  • Plačiau apie įgyvendintus projektus: https://www.orion.lt/projektai/
  • Plačiau apie „Orion“ teikiamas M&A paslaugas: https://www.orion.lt/imoniu-finansai/

„Orion Securities“ – „Pandea Global M&A“ patarėjų tinklo narys

Ši tarptautinio patarėjų tinklo narystė suteikia „Orion“ komandai išskirtinę prieigą prie užsienio pirkėjų ir investuotojų, o mūsų klientams, įsikūrusiems Lietuvoje, prieigą prie didesnio skaičiaus įsigijimo objektų, kurie atvertų naujas geografijas. Taip pat mūsų bendradarbiavimas suteikia klientams galimybę konsultuotis su „Pandea“ konsultantais, kurie galėtų padėti ir patarti mūsų klientams verslų plėtros užsienyje klausimais.

 

Norite gauti„Orion Securities“ naujienas apie projektus bei įžvalgas?

Gaukite naujienas į savo pašto dėžutę

Prašome palaukti...

Sveikiname sėkmingai užsiregistravus!

 

Palikdami savo el. paštą Jūs sutinkate gauti „Orion“ marketingines naujienas ir informaciją.

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Erikas Šveistys
Orion Securities | Finansų analitikas

Konsultuojame:

– Investicijų pritraukimas verslui
– Įmonių pardavimai, pirkimai, susijungimai
– Įmonių vertinimai

Susisiekite:

Mykantas Urba | Įmonių finansų skyriaus vadovas
cf@orion.lt arba bendruoju telefonu: +370 5 231 3833