Juodoji gulbė kapitalo rinkose sukėlė paniką – kaip elgtis investuotojams?
Šio ryto naujienos patvirtino, kad kapitalo rinkas užvaldė investuotojų panika. Naftai nukritus 30% visi ieško, kur saugiai nukreipti pinigus iš krentančių turto klasių: brangsta saugiomis laikomos valiutos Japonijos jena, Šveicarijos frankas taip pat brangsta ir auksas.
Alius Jakubėlis | Orion direktorius
Kaip elgtis investuotojams?
„Žinoma, kainų korekcijos yra realios ir investuotojai neturėtų sėdėti sudėję rankų, nes rinkos juos nubaus už neveiklumą. Būtent esant tokioms situacijoms, investuotojai turi būti proaktyvūs“ – teigia investicinės bankininkystės įmonės „Orion“ vadovas Alius Jakubėlis.
Jis vardina, kaip elgtis: „Pirmiausia reikia peržiūrėti savo investicijas, ar jos pakankamai diversifikuotos? Geriausia konsultuotis su finansų profesionalais, individualiais investicijų patarėjais. Tokia situacijoje rinkoje atsitinka ne pirmą kartą, taigi jau turime patirties, kaip elgtis, kad bent kažkiek amortizuoti tokias staigias korekcijas. Investuotojams reikia atkreipti dėmesį ar ne per daug sudėta kokioje nors vienoje turto klasėje, pergalvoti, kaip dabartiniai įvykiai gali stipriai paveikti tuos verslus. Taip pat reikia įvertinti, kad pradžioje stebimas domino efektas dažnai būna platesnis nei iš pradžių galvojama. Taip pat patariama susimažinti svertus (leverage).“ – teigia A. Jakubėlis.
Kiekviena situacija turi savų galimybių
Jakubėlis
„Nors tokios situacijos kaip šiandienos išmuša visus iš pusiausvyros, reikia išlikti budriems ir svarbu įžvelgti atsirandančias galimybes: persiderėti perkamų daiktų kainas. Greičiausiai kažkam prireiks skubių pinigų – taigi gali atsirasti galimybių įsigyti turto žemesnėmis kainomis nei įprastinė jo vertė (distressed asset). Daugelis per paskutinius metus prikaupė nemažai grynųjų pinigų ir laukė kol koreguosis kainos, tokiems investuotojams dabar yra tinkamas metas pradėti investuoti.“ – papildo A. Jakubėlis
Galima spėti, kad ateinančiomis dienomis bet kokie nauji kompanijų pranešimai ir įvykiai neturės jokio susidomėjimo, nes visi toliau seks, kaip krenta naftos kainos ir kaip vystosi COVID-19 virusas.
Kaip į visą situaciją reaguos pasaulio centriniai bankai? Visi lauks, kad jie įsikištų su fiskaliniu ir monetariniu paketu ir paveiktų ne tik vietines, bet ir globalias rinkas.