Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Fondų depozitoriumas: kodėl jis šiandiena itin svarbus investuojantiems į fondus

Investiciniai fondai yra populiarus ir patrauklus būdas investuoti savo pinigus ir siekti aukštesnės grąžos. Investuotojai, kurie renkasi šį investavimo būdą, turėtų būti atsargūs ir žinoti, kaip jų pinigai yra apsaugomi nuo galimų neteisėtų veiksmų ar klaidų. Šiuo atveju labai svarbų vaidmenį atlieka licencijuota institucija – fondų depozitoriumas, kurio esminė funkcija yra saugoti fondų investuotojų investicijas, jų interesus ir užtikrinti, kad fondo valdytojas veiktų sąžiningai visų fondo investuotojų atžvilgiu.

Šiuo metu Lietuvoje vykstant kriminaliniam tyrimui dėl vieno didžiausių investicinių fondų valdytojų rekordiškai didelės pinigų sumos pasisavinimo, investuotojų saugumo užtikrinimo klausimas yra kaip niekad aktualus. Šis atvejis parodo, kad investuotojai negali visiškai pasitikėti fondo valdytoju ir jo veiksmais, ir  patys turi prisiimti visą atsakomybę ieškant papildomų būdų užsitikrinti savo investicijų saugumą bei kontrolę. Vienas iš tokių būdų yra įsitikinti, ar investicinis fondas turi profesionalų fondų depozitoriumą.  Rinkoje pastebimas naujos tendencijos augimas, kai vis daugiau institucinių investuotojų kelia sąlygas fondų valdymo įmonėms dėl depozitoriumo privalomumo valdant investicinius fondus.

Fondų depozitoriumas yra privalomas visiems investiciniams fondams, kurie veikia pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tokius kaip alternatyviųjų kolektyvinio investavimo subjektų valdytojų (AKISVĮ) arba kolektyvinio investavimo subjektų (KISĮ) įstatymus, bei pensijų fondams. Tokia prievolė valdymo įmonei atsiranda, kai bendras valdomas turtas, įskaitant ir skolintas lėšas, pasiekia 100 mln. Eur. Taip pat valdymo įmonės gali savarankiškai pasirinkti depozitoriumą bet kuriam savo valdomam fondui ir neperžengus 100 mln. Eur bendrai valdomo turto ribos. Pasirinkusios depozitoriumą, valdymo įmonės padidina savo darbuotojų veiksmų kontrolę, investicijų vertės skaidrumą ir investuotojų patikėto turto saugumą ir įgyja konkurencinį pranašumą pritraukiant investuotojų lėšas prieš valdymo įmones be fondų depozitoriumo.

Papildomas saugumas investuotojui

Fondų depozitoriumas atlieka daugybę funkcijų, kurios padeda užtikrinti fondo turto saugumą ir veiklą. Pavyzdžiui, depozitoriumas saugo finansines priemones, kurios sudaro fondo turtą ir patikrina jų nuosavybės teisę, registraciją ir vertę. Depozitoriumas taip pat stebi sandorius, kuriuos daro fondo valdytojas, ir patikrina, ar jie atitinka investavimo taisyklių ir teisės  aktų reikalavimus.

Be to, depozitoriumas kontroliuoja investicinių vienetų ar akcijų išleidimą bei  išpirkimą t.y. skaičiavimus ir lėšų paskirstymą. Jo funkcijos taip pat apima fondo piniginių sąskaitų, kuriose saugomos fondo lėšos, priežiūrą. Paprastai depozitoriumas turi tokių sąskaitų kontrolės mechanizmą, kuris neleidžia valdymo įmonei disponuoti šiomis lėšomis be depozitoriumo sutikimo/patvirtinimo. Tvirtinant pavedimus visuomet atsižvelgiama, ar valdymo įmonės nurodymai neprieštarauja teisės aktams ir fondo taisyklėms.

Siekdamas laiku pastebėti neatitikimus fondo sąskaitoje, depozitoriumas nuolat stebi pinigų srautų pokyčius, kad galėtų įvertinti, ar visos operacijos atitinka ir visos lėšos naudojamos pagal fondo taisyklių ir teisės aktų reikalavimus. Depozitoriumas kontroliuoja pinigų pervedimus iš fondų sąskaitų ir prižiūri fondų kontroliuojamų įmonių (SPV/operacinių bendrovių) piniginius judėjimus. Pastebėjęs įtartinus pinigų judėjimus depozitoriumas prašo fondų valdymo įmonės piniginių operacijų pagrindimo.

Įžvelgęs galimą fondo valdytojo klaidą, veiksmų neatitikimą fondų steigimo dokumentams ar taikomiems teisės aktams, depozitoriumas turi pareigą nedelsiant informuoti fondų valdymo įmones prižiūrinčią instituciją – Lietuvos Banką.

Lietuvos banko duomenimis šalyje iš viso veikia 40 valdymo įmonių, kurios valdo daugiau nei 160 Investicinių fondų. Dauguma investicinių fondų yra skirti informuotiesiems investuotojams ir jie nėra labai griežtai reglamentuojami. Į tokius fondus gali investuoti tik profesionalūs ir informuotieji investuotojai, kurie geba patys tinkamai įsivertinti rizikas ir apsaugoti savo interesus, todėl skirtingai nei pensiniams ar investiciniams fondams, veikiantiems pagal griežtesnius įstatymus, informuotiesiems investuotojams skirtiems fondams nėra reikalingas depozitoriumas,  užtenka turto saugotojo.

Turto saugotojas yra atsakingas už lėšų ir finansinių priemonių saugojimą. Ši atsakomybė yra ribota, nes turto saugotojas nekontroliuoja valdymo įmonės priimamų sprendimų minėtų priemonių atžvilgiu. Depozitoriumo funkcijos yra žymiai platesnės ir papildomai apima sandorių stebėseną, investavimo taisyklių kontrolę, piniginių srautų stebėseną, nuosavybės teisės patikrinimą ir apskaitą, grynųjų aktyvų vertės teisingumo užtikrinimą, investicinių vienetų/akcijų išleidimo ir išpirkimo kontrolę.

Fondų depozitoriumas yra svarbus partneris investuotojams, kurie renkasi investuoti į investicinius fondus.  Investuotojai, kurie nori į fondus investuoti saugiau, turėtų rinktis tuos fondus, kurie turi fondų depozitoriumą su profesionalia komanda.

Daugiau informacijos:

– Plačiau apie depozitoriumo paslaugą investiciniams fondams

Kuo skiriasi turto saugotojas nuo depozitoriumo?

Depozitoriumas – papildoma apsauga investuotojams

Prenumeruokite naujienas

Gaukite naujienas į savo pašto dėžutę

Prašome palaukti...

Sveikiname sėkmingai užsiregistravus!

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Marius Mykolaitis
Orion Securities | Verslo klientų vadovas

Konsultuojame:

– Visais su depozitoriumu susijusiais klausimais

Susisiekite:

Marius Mykolaitis | Verslo klientų vadovas
mm@orion.lt