Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.
Bukarešto vertybinių popierių birža – ką verta žinoti?

Šiame straipsnyje „Orion Securities“ rinkos formuotojas Dalius Gerulaitis apžvelgia Bukarešto vertybinių popierių biržą (angl. Bucharest Stock Exchange, trumpinys BSE, rumun. Bursa de Valori Bucuresti, trumpinys BVB).

Dalius GerulaitisDalius Gerulaitis | „Orion Securities“ finansų makleris ir rinkos formavimo specialistas

Kodėl Bukarešto birža

Vienas iš pagrindinių kriterijų, pagal kuriuos vertinamas šalių ir jų vertybinių popierių rinkų išsivystymas, yra vertybinių popierių rinkos dydis ir likvidumas. Tad turėdami mažoko potencialo vietinę rinką, labiau patyrę ir didesnio poreikio investuotojai žvalgosi didesnių lengvai pasiekiamų užsienio rinkų. Viena jų – Rumunijos akcijų rinka, maždaug 6 kartus mažesnė už Lenkijos ir beveik 5 kartus didesnė už Baltijos šalių rinką.

Pradėjus kalbą apie Rumunijos rinką, dažnas investuotojas iš Lietuvos paminės žinomiausią Rytų Europoje Fondul Proprietatea fondą.

Fondas įsteigtas 2005 m., kad užtikrintų finansinius išteklius, reikalingus kompensuoti asmenims komunistinio režimo neteisėtai nusavintą nuosavybę. Įvykdę tam tikrus įstatyme griežtai nustatytus etapus, kompensacijos teisių turėtojai tapo Fondo akcininkais. Kompensacijos buvo išmokėtos akcijomis, atitinkančiomis faktinę nekilnojamojo turto, kuris negrąžinamas natūra, vertę. Nuo 2011 metų pradėjus gautas akcijas pardavinėti biržoje, jomis gerokai paspekuliavo ir lietuviai. Fondas 2022 metais 10–12% aplenkė ne tik Rumunijos, bet ir Europos indeksus. Fondo kapitalizacija virš 13 mlrd. RON. Stambiausi akcininkai: juridiniai 52,3%, fiziniai 24,3%, Bank of New York Mellon 12,5%, pensijinių fondų administratorius 10,9%.

Antra bendrovė, kurią paminės investuotojas iš Lietuvos –Invalda INVL kartu su Horizon Capital valdomą didžiausią Moldovos komercinį banką Moldova-Agroinbank (maib), kuris netrukus bus listinguojamas Bukarešto biržoje.
Bukarešto vertybinių popierių biržoje veikia stambių bendrovių (virš 1 mln. EUR vertės, ne mažiau 25% laisvų akcijų, skelbiančių savo finansines ataskaitas ne mažiau kaip 3 metus) pagrindinė rinka (angl. Main Market), taip pat pradedančiųjų bei mažų ir vidutinių įmonių (virš 250 tūkst. EUR vertės, ne mažiau 10% laisvų akcijų), taip vadinama AeRO rinka. Abiejose rinkose kotiruojamų akcijų ir obligacijų bendra kapitalizacija siekia 45,9 mlrd. eurų.

Pagrindinėje rinkoje veikia 28 tarpininkai, obligacijų rinkoje – 22 tarpininkai. Kartu su padaliniais iš viso BSE rinkose veikia 68 tarpininkai. Iš jų 34 teikia rinkos formuotojo paslaugas.

Pagrindinėje rinkoje kotiruojamos 83 bendrovių akcijos, AeRO rinkoje – 275 emitentų akcijos. Obligacijų rinkoje – 15 emitentų obligacijos. Kotiruojami 4 fondų vienetai. 201 bankų išleisti sertifikatai. 9 banko varantai (angl. Call Warrant).
2022 metais pagrindinėje rinkoje suprekiauta 2,6 mlrd. EUR, sudaryta 1,2 mln. sandorių. Rinkos kapitalizacija buvo 39,9 mlrd. EUR.

Rinkos formuotojai

Bukarešto vertybinių popierių birža išsiskiria dėmesiu rinkos formavimui. Biržoje veikia rinkos formuotojai, emitento rinkos formuotojai ir likvidumo teikėjai – tai BSE nariai, kurie palaiko finansinių priemonių, kuriomis jie yra registruoti, likvidumą, teikdami pirkimo ir pardavimo pavedimus pagal konkrečias kotiravimo sąlygas (mažiausia apimtis ir didžiausias skirtumas). Ši veikla vykdoma pagal tokio dalyvio ir BSE susitarimą, atsižvelgiant į konkrečios finansinės priemonės specifiką. Be to, už likvidumo užtikrinimą jiems suteikiama ekonominė paskata.

Akcijų rinkos formavimo veikla prisideda prie registruotų akcijų rinkos likvidumo didinimo, taip pat prie rinkos kokybės gerinimo investuotojams.

BSE skiria didelį dėmesį rinkos formuotojų veiklai ir vertina dabartinių rinkos formuotojų dalyvavimą programoje kaip dalyvius, kurie prisideda prie geresnių pasirinktų akcijų rinkos sąlygų. BSE kas mėnesį skelbia rinkos formuotojų, emitento rinkos formuotojų ir likvidumo teikėjų registruotų finansinių priemonių kotiravimo rezultatus.

Indeksai

Visos vertybinių popierių biržos sudaro ir skaičiuoja indeksus, kurie padeda investuotojams palyginti rinkas ir įvertinti jų pokyčius. Natūralu su kito regiono ar šalies vertybinių popierių rinka susipažinti indeksų pagalba.

Bukarešto vertybinių popierių birža realiuoju laiku apskaičiuoja ir skelbia 11 indeksų: BET, BET-TR, BET-TRN, BET-XT, BET-XT-TR, BET-XT-TRN, BET-XT-TRN, BET-BK, BET-FI, BET-NG, BET Plus, BET AeRO – ir vieną kartu su Vienos vertybinių popierių birža sukurtą indeksą – ROTX indeksą.

BSE indeksais stebimi daugiausiai į biržos prekybos sąrašus įtrauktų bendrovių arba reprezentatyvių sektorių, pavyzdžiui, energetikos ar finansų, kainų pokyčiai. Kalbant apie skaičiavimo metodiką, visi BSE indeksai yra laisvai cirkuliuojančių akcijų kapitalizacijos svertiniai kainų indeksai. Sudedamųjų bendrovių svoriams taikoma viršutinė riba. Išskyrus keturis indeksus: BET-TR, BET-TRN, BET-XT-TR ir BET-XT-TRN, kurie koreguojami atsižvelgiant į dividendus, visi BVB indeksai atspindi tik rinkos kainų pokyčius.

Dėl savo metodikos BSE indeksai gali būti naudojami kaip išvestinių finansinių priemonių ir struktūrizuotų produktų pagrindas.

Visi BSE indeksai skaičiuojami RON, EUR ir USD ir skelbiami realiuoju laiku.
Apžvelgsime kelis pagrindinius indeksus.

BET (Bucharest Exchange Trading) yra pirmasis (nuo 1997-09-19) BSE sukurtas indeksas, kuris yra vietos kapitalo rinkos etaloninis indeksas. BET atspindi įmonių, kuriomis daugiausia prekiaujama BSE pagrindinėje rinkoje, rezultatus, išskyrus finansinių investicinių bendrovių. Tai laisvai cirkuliuojančių akcijų rinkos kapitalizacijos svertinis indeksas, kurio didžiausias sudedamųjų dalių svoris yra 20 %. Pagrindinis bendrovių atrankos kriterijus yra likvidumas. Nuo 2015 m. atrankai taip pat taikomi papildomi kriterijai, susiję su emitentų skaidrumu, ataskaitų kokybe ir jų bendravimu su investuotojais.

BET-TR (Bucharest Exchange Trading Total Return Index) yra pirmasis BSE bendrosios grąžos indeksas. Jis pagrįstas rinkos referencinio indekso BET struktūra. BET-TR seka jį sudarančių akcijų kainų pokyčius ir yra koreguojamas taip, kad atspindėtų jį sudarančių bendrovių mokamus dividendus.

BET AeRO yra pirmasis BSE sukurtas AeRO rinkos indeksas. BET AeRO atspindi AeRO rinkoje listinguojamų reprezentatyvių bendrovių, atitinkančių likvidumo ir laisvai cirkuliuojančių akcijų rinkos kapitalizacijos kriterijus, kainų rodiklius. Tai laisvai cirkuliuojančių akcijų rinkos kapitalizacijos svertinis indeksas, kurio didžiausia indekso sudedamosios dalies reikšmė yra 15 %.

Pateiktame grafike matyti, kad 2022 metais pagrindinis Bukarešto vertybinių popierių biržos BET indeksas nenusileido Europos indeksams, t. y. krito mažiau nei Europos pagrindiniai SX5E ir SXXP indeksai, taip pat Baltijos OMX Baltic Benchmark indeksas.

Rumunijos lėja (RON) per metus pasvyravusi išliko tokiu pačiu santykiu su euru, maždaug 5 su 1, jokio valiutos šoninio slydimo, artėja euro įvedimas.

Šiemet BSE indeksai jau spėjo pakilti 6–11%:

Atskirai palyginkime pagrindinės rinkos bendrovių BET indeksą su mažų ir vidutinių bendrovių BET AeRO indeksu. Per metus AeRO rinkos indeksas aplenkė pagrindinės rinkos indeksą 4,68%.

Visose rinkose analitikai vertina bendrovių akcijų kainų augimo perspektyvas. Pagrindinio BET indekso bendrovių vertinimai:

Iš 20-ies BET indekso bendrovių 11 rekomenduojama pirkti, 8 laikyti ir tik 1 parduoti. Beveik pusės bendrovių potencialus kainos augimas įvertintas daugiau nei 10%, trečdalio – daugiau nei 20%, ketvirtadalio – virš 30%.

Pagrindinio BET indekso bendrovių akcijų kainos didžiausi kilimai ir kritimai 2022 m. iki dabar:

Nors akcijų kainos augimo potencialas Bukarešto vertybinių popierių biržoje kotiruojamoms bendrovėms įvertintas gana aukštai, labiau patraukli žinia investuotojams – didelio dividendinio pajamingumo istorija.

Pagrindinės rinkos didžiausio dividendinio pajamingumo bendrovės:

AeRO rinkos didžiausio dividendinio pajamingumo bendrovės:

Trumpas šių milžiniškų rodiklių komentaras. Mobam SA Baia Mare (MOBD) 2020 m. išmokėjo 4,55 RON akcijai, akcijos rinkos kaina 0,308 RON. Sifi Uniteh SA Bucuresti (UNIT) 2019 m. išmokėjo 49 RON akcijai, akcijos rinkos kaina 3,48 RON. Sinatex SA Bucuresti (SINA) 2021 m. išmokėjo 97,47 RON akcijai, akcijos kaina 27 RON. Aišku, kad tai istoriniai duomenys ir nėra garantijos kasmečiam tęstinumui. Kartais būna vienkartiniai nebūdingi išmokėjimai. Bet tokių perliukų buvimas rinkoje rodo, kad reikia domėtis, stebėti, analizuoti, ieškoti potencialių dividendų mokėtojų.

Geriausio analitikų vertinimo sulaukusios bendrovės:

Išvados

Privalumai:

• daugiau bendrovių, didesnė jų įvairovė, galima taikyti skirtingas investavimo strategijas, platesnis diapazonas nuo saugesnio iki rizikingesnio investavimo
• daugiau didesnių ir likvidesnių bendrovių
• rinka krito mažiau, nei kitose Europos rinkose
• analitikų prognozuojami didesni nei Baltijos rinkos augimai
• galima rasti didesnio dividendinio pajamingumo arba tokio sektoriaus, kurio nėra Baltijos rinkose
• Rumunijos lėja nustojo kristi euro atžvilgiu maždaug nuo 2021-11, planuojama nuo 2024 m. lėją pakeisti euru
• ilgesnis biržos darbo laikas (nuo 10 iki 18 val.)

 

Trūkumai:

• sunkiau sekti naujienas rumunų kalba
• atsiranda valiutos keitimo kaštai
• didesni prekybos ir akcijų saugojimo kaštai

Duomenys iš Bloomberg ir BSE (www.bvb.ro).

Šis straipsnis buvo publikuotas žurnale INVESTUOK.

Primename, kad tai nėra pasiūlymas pirkti, parduoti ar laikyti šiame tekste minimus vertybinius popierius. Daugiau apie investicijas galima sužinoti „Orion Securities“ Kapitalo rinkų skyriuje.

Gaukite rinkų naujienas į savo pašto dėžutę

Mūsų kapitalo rinkų komanda kiekvieną pirmadienį paruošia svarbiausių rinkos naujienų apžvalgą. Norite gauti šias naujienas į savo pašto dėžutę? Prenumeruokite čia.

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Dalius Gerulaitis
Orion Securities | Rinkos formavimas | Finansų makleris

Konsultuojame:

– Padedame suformuoti investicinį portfelį, konsultuojame rinkų klausimais;
– Pateikiame strategijas, kaip apsaugoti investicinį portfelį nuo potencialių rinkos svyravimų;
– Aktyviai prižiūrime esamų investuotojų pozicijas;

Susisiekite:

Mantvidas Žėkas | Kapitalo rinkų skyriaus vadovas
mz@orion.lt