Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Investavimo tendencijos praėjus pusmečiui nuo karo Ukrainoje pradžios

Naujasis dešimtmetis, startavęs su COVID pandemija ir toliau neleidžia lengviau atsipūsti. Vos tik atslūgo du metus trukusi pandemija, suvaržymai ir išbandymai verslams, Rusija užpuolė Ukrainą. Karas sudrebino pasaulį, atnešė daug chaoso, baimių ir sukūrė  begalę naujų trukdžių ir iššūkių verslams.

Kaip ir COVID pandemijos metu, taip ir prasidėjus karui, pirmus porą mėnesių visi daugiausia galvojo apie savo ir artimųjų saugumą. 2022-ųjų metų kovo ir balandžio mėnesiais investuotojai suskubo peržiūrėti savo investicinius portfelius, kad įsitikintų, jog turi laisvų pinigų tam atvejui, jei politinė situacija paaštrėtų ar reikėtų kažkur išvykti. Dėl šios priežasties, pirmus du mėnesius investiciniai klausimai buvo atidėti. Tačiau įsitikinus, jog Ukraina atsilaiko prieš Rusiją, o grėsmės Lietuvai tikimybė maža, visi grįžo prie finansinių klausimų. Gąsdino ne tik karo grėsmė, bet reikėjo galvoti ir apie itin stipriai augančios infliacijos padarinių suvaldymą.

Pijus Labanauskas | Investicinių projektų vadovas

Kur laikyti pinigus karo atveju?

Prasidėjus karui, nemažai turtingų šeimų pageidavo atidaryti sąskaitas Šveicarijoje ar kitoje saugioje jurisdikcijoje. Visiškai suprantamas noras laisvus pinigus perkelti toliau nuo Baltijos šalių, o Šveicarija, žvelgiant istoriškai, yra geriausias pasirinkimas saugumo prasme. Tačiau įsitikinome, kad sąskaitos atidarymas kitoje šalyje nėra greitas procesas, procedūros užtrunka, o grėsmės akivaizdoje imtis konkrečių veiksmų gali būti per vėlu. Todėl apie tokius sprendimus, kaip sąskaita užsienio banke reiktų pagalvoti iš anksto.

Vienas pagrindinių kriterijų sąskaitos atidarymui Šveicarijos bankuose – minimali 500 tūkstančių eurų suma. Taisyklės visur panašios: kuo mažesnės sumos (atidarant sąskaitą, investuojant), tuo sąlygos ir mokesčiai nepalankesni. Todėl turint panašią ar mažesnę sumą, patartume į šį procesą pažiūrėti šiek tiek paprasčiau – atsidaryti investicinę sąskaitą „Saxo“, „InteractiveBrokers“ ar kitose panašiose platformose. Tokiose platformose mokesčiai žymiai mažesni, o ir minimalios sumos labai nedidelės. Taip pinigai bus laikomi vakarų Europoje įsikūrusiose, laiko patikrintų įmonių investicinėse sąskaitose. Tokiose sąskaitose laikomus pinigus galima investuoti į akcijas ar indeksus arba tiesiog laikyti sąskaitoje ar paskolinti už nedideles palūkanas.

Kiek grynųjų esate pasiruošę paaukoti infliacijai?

Nereikėtų leisti karo baimei nusverti realios infliacijos grėsmės. Vietoje didelių sumų laikymo grynaisiais, patartina peržiūrėti investicinio portfelio likvidumą, ir, jeigu reikia, jį padidinti – kad prireikus, būtų galima lengviau ir greičiau išsigryninti investuotus pinigus. Taip pat svarbu nepamiršti, kad labiau likvidžios investicijos dažnai atneša mažesnę grąžą.

Stengiamės investuotojams surasti ir pasiūlyti tokių investicinių sprendimų, kurie užtikrintų gerą grąžos ir likvidumo santykį. Neseniai išplatintas UAB „Orkela“ obligacijas (skirtas naujo kvartalo Vilniaus centre statyboms), įtraukėme į NASDAQ biržą, taip suteikdami savo investuotojams didesnį likvidumą tokiu atveju, jeigu ateityje jie norėtų šią investiciją parduoti.

Ar bijoti investicijų Baltijos regione?

Kaimynystėje vykstantis karas  privertė susimąstyti dėl mūsų šalies saugumo. Šis sukrėtimas paskatino investuotojus iš naujo įvertinti savo turimas investicijas, perskirstyti jas pagal regionus ir turto klases. Nors šis laikotarpis sukėlė daug streso, bet taip pat buvo geras metas peržiūrėti portfelio diversifikaciją ir numatyti tolimesnes investicijų kryptis.

Fondai, kuriuos platiname ir su kuriais dirbame, nuolatos adaptuoja savo strategijas prie rinkos situacijos. Pavyzdžiui, vienas fondas savo naujas investicijas nukreipė iš Lietuvos į vakarų Europos šalių nekilnojamą turtą ir įmones, taip padidindamas geografinę diversifikaciją.

Taip pat neseniai sėkmingai išplatinome fondus, kurie leidžia klientams investuoti į geriausius atrinktus JAV fondus: vienas iš jų orientuotas į Amerikos logistikos centrus, kitas – į informacinių technologijų įmonių dalinius įsigijimus. Taigi, bijoti investicijų Lietuvoje nereikia, bet peržiūrėti ar Jūsų investicijos tinkamai diversifikuotos – privaloma.

Ar geras laikas apsipirkinėti akcijų rinkose?

Paskutinius tris mėnesius stebime padidėjusį susidomėjimą investuoti į JAV akcijų rinkas. Tai buvo (ir vis dar yra) ypatingai geras metas tiems, kas planavo investuoti praėjusių metų pabaigoje, nes galėjo įsigyti norimas akcijas ar indeksus su 15 – 30 procentų ar net didesne nuolaida.

Žinoma, gali būti, kad recesija dar nesibaigia ir rinka dar kris, tačiau ilguoju laikotarpiu tai vis tiek gera investicija. Tikintis, kad rinka dar kris, savo norimą investuoti sumą galima paskirstyti lygiomis dalimis ir investuoti per 3 – 6 mėnesių laikotarpį – taip krentant kainoms išlošite, kad akcijas nusipirkote pigiau, o kainoms pakilus džiaugsitės jau turimu minimaliu pelnu.

Šiuo metu investuojant į akcijų rinkas svarbu turėti ir laikytis ilgalaikės investicinės strategijos ir tikslų. Akcijų rinkoms stipriai svyruojant, aiškių tikslų turėjimas padės priimti labiau pasvertus sprendimus ir išvengti impulsyvių bei emocinių klaidų.

Visada galima rasti norus ir rizikos toleranciją atitinkančių investicijų. Svarbu turėti aiškų tikslą ir pilnai išsiaiškinti rizikas, prieš pasirenkant investiciją. Nuolat stengiamės savo investuotojams pasiūlyti inovatyvių ir perspektyvių projektų, kurie arba turėtų kuo didesnę perspektyvą ateityje ir prisitaikytų prie pokyčių, arba kaip tik būtų atsparūs įvairiems ekonominiams sukrėtimams.

Susiję straipsniai:

Ką daryti su ilgai kauptomis santaupomis, kai auga infliacija?

Kaip investuoti, kai ekonomikos augimas lėtėja?

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Pijus Labanauskas
Orion Securities | Investicinių projektų vadovas

Konsultuojame:

– Padedame suformuoti investicinį portfelį, konsultuojame rinkų klausimais;
– Pateikiame strategijas, kaip apsaugoti investicinį portfelį nuo potencialių rinkos svyravimų;
– Aktyviai prižiūrime esamų investuotojų pozicijas;

Susisiekite:

Karolis Pikūnas | Investicinės bankininkystės skyriaus vadovas
kp@orion.lt