Moterys ir investavimas – užburtas stereotipų ratas. Kada iš jo išeisime?
Rudens vakaro jaukumas, taurės vyno ir diskusijoje paskendęs moterų būrelis. Kažin, apie ką jos kalba taip įsijautusios? Atsakymas į šį klausimą – tikrai ne toks, kokio tikėjotės.
Taip atrodė pirmasis uždaro klubo „W Invest“ renginys investuojančioms moterims. Čia dalinamasi praktine patirtimi apie finansų valdymą, o diskusijų temos vyrauja nuo to, kaip visgi pradėti žengti pirmuosius žingsnius investavimo kelyje iki turto klasių nagrinėjimo, rizikos supratimo ir diversifikacijos svarbos.
Kas pastūmėjo šias moteris susiburti ir savo brangų laiką leisti diskutuojant investicinėmis temomis?
Pirmasis susitikimas įrodė, jog moterys čia ateina ne tik siekdamos pagilinti savo žinias apie finansų valdymą, bet ir norėdamos augti bendraminčių būryje. Kadangi šis klubas yra inicijuojamas moterų komandos, todėl mokymai, susitikimai, privačių investicinių idėjų pristatymai vyks išskirtinai moterų būryje.
Indrė Butkevičiūtė | „Orion Wealth“ vyr. gerovės valdytoja
Moterų finansinis neraštingumas – ekonomikos augimo stabdis
Turbūt nėra paslaptis, jog moterų finansinis raštingumas pasauliniu mastu yra ženkliai žemesnis nei vyrų. Pagal Vilniaus Universiteto Verslo mokyklos profesoriaus dr. Tado Guidaičio atliktus tyrimus, finansinėmis žiniomis lietuviai vis dar nusileidžia daugeliui ekonomiškai išsivysčiusių šalių, nepaisant situacijos gerėjimo.
Finansinis raštingumas yra svarbus gebėjimams ne tik tvarkyti savo asmeninius finansus ar užtikrinti savo bei savo šeimos saugią finansinę ateitį, jis taip pat atsiliepia tiek bendram lyčių nelygybės mažinimui, tiek šalies ekonominiam augimui.
2020-tų metų Europos Komisijos paruoštame tyrime „Gender Smart Financing Investing In & With Women: Opportunities for Europe” autorės pastebėjo, kad nors moterys reprezentuoja daugiau nei pusę Europos gyventojų ir įkuria maždaug trečdalį naujų kompanijų, joms yra kur kas sunkiau prisitraukti investicinį kapitalą nei vyrams.
Anot „Atomico“ tyrimų ataskaitos „The State of European Tech 2018“, 93% investuoto kapitalo į ankstyvos stadijos finansavimą atiteko komandoms, kuriose 100% įkūrėjų buvo vyrai. 5% investuojamo kapitalo atiteko mišrioms komandoms ir tik 2% – moterų komandoms. Priežasčių tam yra keletas, bet viena iš svarbiausių yra investuojančių moterų trūkumas. Kadangi didžioji dauguma investuotojų yra vyrai, matome natūralią tendenciją investuoti į kompanijas, kurių komandas taip pat sudaro vyrai. Tai – natūralus polinkis pasitikėjimą ir dėmesį kreipti žmonių grupei, kuri – panašiausia į mus pačius.
Žinių stoka ir visuomenės stereotipų įtaka
„Fidelity International“ šių metų tyrimas „Global Women And Money Study 2021“ iškėlė įdomų palyginimą. Pasauliniu mastu moterys gyvenančios su vyru ar partneriu nesibaido kasdieninių šeimyninių finansų tvarkymo. Visiškai priešingai, net 55% moterų prižiūri mėnesines šeimos pajamas ir išlaidas. Tačiau paklaustos, kiek iš jų save laiko investuotojomis, teigiamai atsakė tik 33%. Visuotinis nusistovejęs supratimas, kad investicinis pasaulis yra skirtas vyrams, atsispindėjo visose šalyse.
Priežasčių nelygybei bei vangiam moterų investavimui yra daug, bet viena iš svarbiausių visgi yra finansinių žinių stoka, kuri sukelia moterims baimę žengti į investicinį pasaulį bei mažina jų pasitikėjimą savimi. Be abejo, negelbsti ir tai, jog dauguma moterų gali pasijusti nesuprastos ar net ignoruojamos vyriškame investicijų pasaulyje.
„W Invest“ – moterys moterims apie finansus
Investuojančių moterų klubo mintis „Orion Wealth“ komandai kilo jau prieš keletą metų, stebint nepalankią rinkos situaciją. Šiais metais prie „Orion Wealth“ prisijungusi Indrė Butkevičiūtė, į „W Invest“ veiklą atnešė Londone sukauptą turto valdymo patirtį, dirbant su investuojančiomis moterimis. Išnalizavus rinkos trūkumus, „W Invest“ komanda per šį laiką paruošė išskirtinę mokymų programą, kuri klubui pristatyta bus jau naujųjų metų pradžioje.
„W Invest“ siekia suburti moteris, norinčias praplėsti savo finansines ir investicines žinias, į bendruomenę, kurioje jos gali laisvai dalintis savo patirtimi bei rasti atsakymus į kilusius klausimus, gauti paramą iš kitų bendraminčių, kartu siekti tikslų, tobulėti ir inspiruoti naująją kartą investavimo kelią pradėti daug anksčiau.
Akimirkos iš pirmojo „W Invest“ susitikimo
Akimirkos iš pirmojo „W Invest“ susitikimo
Akimirkos iš pirmojo „W Invest“ susitikimo
Sieksime, kad teorinės žinios būtų paverstos į individualius investicinius portfelius, sudarytus pagal kiekvienos moters poreikius. Kiekviena narė turės galimybę ne tik dalyvauti mokymuose ar klubo renginiuose, bet ir gauti asmenines konsultacijas su turto valdymo ekspertėmis.
Klubo misija – skatinti moterų finansinį raštingumą Lietuvoje ir tokiu būdu prisidėti prie teigiamos įtakos lyčių lygybės klausimu mūsų šalyje. Tikime, jog kartugalime pasiekti savo tikslus daug sparčiau ir padaryti daug didesnę pozityvią įtaką.
Susiję straipsniai:
– W Invest – Uždaras investuojančių moterų klubas
– Daugiau apie „W Invest“
– Prie „Orion Wealth“ jungiasi I. Butkevičiūtė