„Fastlink“ „Consilium optimum“| Viešas obligacijų platinimas (lapkričio 29 – gruodžio 18 d.)

SUŽINOTI DAUGIAU
Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Kaip finansų maklerio įmonė gali palengvinti privalomojo akcijų supirkimo procesą?

Investicinės bankininkystės įmonė „Orion“ padėjo bendrovės AB „Roquette Amilina“ stambiajam akcininkui išpirkti akcijas iš smulkiųjų akcininkų. Procesas užtruko metus ir buvo daugiau nei 1000 smulkiųjų akcininkų. Informacija apie akcijų supirkimą iš smulkiųjų akcininkų buvo skelbiama viešai ir smulkieji akcininkai galėjo 6 mėnesius kreiptis į bendrovę arba tarpininką „Orion“ ir savanoriškai parduoti savo akcijas.

„Šiam tęstiniam procesui „Orion“ dedikavo finansų maklerį, kuris smulkiesiems akcininkams teikė informaciją apie supirkimo sąlygas, atidarė pirkėjui sąskaitą ir jo vardu vykdė atsiskaitymus su smulkiaisiais akcininkais. Tokiu būdų smulkieji akcininkai paprasčiau ir greičiau galėjo parduoti savo akcijas.“ – privalomojo akcijų supirkimo procesą komentuoja „Orion“ finansų skyriaus vadovė Justina Nedzinskaitė.

J. Nedzinskaitės teigimu, pasibaigus savanoriško supirkimo laikotarpiui, supirkimui skirtų lėšų likutis buvo pervestas į depozitinę sąskaitą banke, o dėl sprendimo perrašyti akcijų nuosavybę kreiptasi į teismą. Teismui priėmus sprendimą, kad galima perrašyti likusių smulkiųjų akcininkų akcijas stambiajam akcininkui, „Orion“ sėkmingai užbaigė privalomąjį smulkiųjų akcininkų išpirkimą.

Kas yra privalomas smulkiųjų akcininkų akcijų išpirkimas?

Privalomas smulkiųjų akcininkų akcijų išpirkimas (angl. squeeze out) yra procesas, kai didysis akcininkas įpareigojamas supirkti visas smulkiųjų akcininkų turimas bendrovės akcijas. Tai įvyksta, kai didysis akcininkas vienas arba kartu su kitais sutartinai veikiančiais akcininkais peržengia tam tikrą akcijų kontrolės ribą, kuri yra 95 proc. ir daugiau visų bendrovės akcijų. Įstatymais įtvirtinta ir atvirkštinė teisė, kai bet kuris mažumos akcininkas turi teisę reikalauti, kad akcininkai, valdantys ne mažiau kaip 95 proc. akcinės bendrovės akcijų, išpirktų smulkiajam akcininkui priklausančias akcijas. Privalomas akcijų išpirkimas yra reglamentuotas Lietuvos Respublikos civilinio kodekso ir Akcinių bendrovių įstatymo nuostatomis.

Proceso metu smulkieji akcininkai, gauna teisingą atlygį už perleidžiamas akcijas. Vertinant akcijų kainą, dažnai naudojama nepriklausomo vertintojo nustatyta kaina arba kitokie įstatymais numatyti metodai. Smulkieji akcininkai turi teisę gauti nepriklausomo vertintojo įvertintą kainą, jei mano, kad siūloma išpirkimo kaina nėra teisinga.

Privalomo išpirkimo metu akcininkams suteikiamas konkretus terminas sutikti su pasiūlymu arba pateikti prieštaravimus dėl siūlomos kainos. Jeigu smulkieji akcininkai nesutinka savanoriškai parduoti akcijų, procesas tęsiamas teismo keliu.

Smulkiųjų akcininkų akcijų išpirkimo nauda bendrovei?

Smulkiųjų akcininkų nebuvimas Bendrovei suteikia daug privalumų:

  • Kai akcinė bendrovė neturi smulkiųjų akcininkų, supaprastėja sprendimų priėmimas. Nebelieka būtinybės šaukti akcininkų susirinkimų, kuriuose būtų reikalingas didesnis akcininkų skaičius balsuoti dėl kiekvieno sprendimo.
  • Be smulkiųjų akcininkų bendrovė gali išlaikyti didesnį privatumo ir konfidencialumo lygį ypač kalbant apie finansinius ir strateginius veiklos klausimus. Kontrolė ir sprendimų priėmimas lieka stambiesiems akcininkams, kas padeda greičiau įgyvendinti pokyčius.
  • Kai yra smulkiųjų akcininkų, įmonė turi pateikti daugiau informacijos apie veiklą ir finansinius rezultatus. Neturint smulkiųjų akcininkų sumažėja administracinė našta.
  • Mažiau akcininkų gali reikšti mažesnes su valdymu ir administravimu susijusias išlaidas, nes nereikia rengti akcininkų susirinkimų, formalizuoti įvairių su valdymu susijusių procesų.
  • Smulkieji akcininkai gali turėti skirtingų interesų negu stambieji, ypač dėl dividendų išmokėjimo, investavimo strategijos ir rizikos valdymo. Neturint smulkiųjų akcininkų sumažėja konfliktų rizika, o tai gali palengvinti įmonės valdymą ir ilgalaikių strateginių sprendimų priėmimo procesus.

Nors smulkiųjų akcininkų nebuvimas gali suteikti tam tikrų privalumų bendrovės valdyme ir sprendimų priėmime, svarbu atsižvelgti ir į ilgalaikę įmonės kapitalo struktūrą bei galimybes pritraukti lėšų plėtrai, kas kartais gali būti sunkiau įgyvendinama be smulkiųjų investuotojų.

„Orion“ akcijų apskaitos komanda dirba su daugiau nei 450 Lietuvos akcinių bendrovių vykdydama su akcijų ir obligacijų apskaita susijusias paslaugas. Jeigu galvojate apie smulkiųjų akcininkų išpirkimą, susisiekite, mes pakonsultuosime ir padėsime įgyvendinti šį procesą Jūsų Bendrovei optimaliu keliu.“ – teigia J. Nedzinskaitė.

Norite gauti„Orion Securities“ naujienas apie projektus bei įžvalgas?

Gaukite naujienas į savo pašto dėžutę

Prašome palaukti...

Sveikiname sėkmingai užsiregistravus!

 

Palikdami savo el. paštą Jūs sutinkate gauti „Orion“ marketingines naujienas ir informaciją.

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Marija Kisieliūtė
Orion Securities | Head of brand and marketing

Konsultuojame:

– AB, UAB akcijų, obligacijų apskaita
– Registruojame vertybinių popierių emisiją depozitoriume ir atstovaujame klientą esminių įvykių metu ir kitais atvejais
– Teikiame turto saugojimo paslaugą Informuotiesiems investuotojams skirtiems fondams
– Teikiame depozitoriumo paslaugą Profesionaliems investuotojams skirtiems fondams
– Fondo GAV skaičiavimas ir buhalterinė apskaita
– Fondo dalyvių apskaita
– Registruojame fondų emisiją depozitoriume ir atstovaujame klientą esminių įvykių metu ir kitais atvejais

Susisiekite:

Justina Nedzinskaitė | Orion finansų skyriaus vadovė
jn@orion.lt