Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Opcionai – sistema ne tik darbuotojams motyvuoti, bet ir investuotojams pritraukti

Ekonomiškai stipriose vakarų valstybėse opcionų sistema gyvuoja jau daugelį metų, o įmonės nė neabejoja daugialype jų nauda. Tuo tarpu Lietuvoje taip vadinami pasirinkimo sandoriai dar tik užkariauja savo vietą po saule. Ir nors jau sąlyginai nemažai didesnių įmonių ar startuolių naudojasi opcionais kaip motyvacine sistema darbuotojams, nedaugelis žino, kad juos galima siūlyti ir norint prisitraukti investuotojų.

Opcionas, dar vadinamas pasirinkimo sandoriu, – tai finansinis įrankis, kai viena pusė turi teisę pirkti arba parduoti akcijas kažkuriuo sulygtu metu (arba iki to meto) pagal iš anksto sutartas sąlygas, o kita pusė turi pareigą pirkti arba parduoti tas akcijas.

Opcionai darbuotojams motyvuoti

Dažniausiai opcionai įmonėse yra siūlomi kaip motyvacinė sistema darbuotojams. Augant ekonomikai ir konkurencijai darbo rinkoje, pasirinkimo sandoriai labai padeda įmonėms išlaikyti talentigus darbuotojus arba startuoliams, dar neturintiems stabilaus finansinio pagrindo, jų prisitraukti. Tai yra abipusiai naudinga, kadangi teisingai iškeltos akcijų įsigijimo sąlygos gali padidinti darbuotojų darbo našumą, jų lojalumą ir bendros įmonės sėkmės siekį. Tuo tarpu darbuotojas gali ne tik tapti įmonės dalininku, bet ir vėliau perparduoti įmonės akcijas bei gauti pelną.

Opcionai pritraukti investuotojams

Kur kas rečiau yra apie tai kalbama ir žinoma, kad pasirinkimo sandoriai gali būti siūlomi ir siekiant prisitraukti investuotojų. Tokiu atveju opciono sutartis pasirašoma tarp įmonės akcininko (–ų) ir investuotojo. Štai pavyzdžiui, jei įmonei trūksta finansinių išteklių ir yra ieškoma papildomų investicijų, tada gali būti pasirašoma sutartis su potencialiu investuotoju, kuris įgyja teisę įsigyti įmonės akcijų per tam tikrą laiką už tam tikrą kainą, jei įvykdomos tam tikros sulygtos sąlygos. Tokiu atveju esami akcininkai, norintys pritraukti lėšų, būna įpareigoti įvykdyti investuotojo iškeltas sąlygas, pavyzdžiui: parašyti verslo planą, pakelti įmonės vertę ar pan. Lietuvoje šis būdas dar nėra plačiai paplitęs siekiant prisitraukti investicijų, tačiau tokios galimybės dažnu atveju yra abipusiai naudingos. Žiūrint iš investuotojo pusės, jam nereikia iš karto įsigyti akcijų norint investuoti į įmonę, prieš tai jis gali pareikalauti atlikti tam tikrus veiksmus, laimi laiko verslo padėties rinkoje stebėjimui ir galutinio sprendimo dėl investavimo priėmimui.

Ar reikia oficialiai registruoti opciono pasirašymą?

Kiekvienas finansinis opcionas yra sutartis tarp dviejų šalių. Opcionų sandoriai gali būti tiek labai sudėtingi, tiek ir paprastesni. Ir nors dažniausiai abi šalys sutaria tarpusavyje, tokius sandorius galima registruoti pasitelkiant trečiąją šalį kaip nepriklausomą tarpininką.

Eglė Žėkienė, UAB FMĮ „Orion Securities“ įmonių akcijų apskaitos specialistė

„Tad, nors tai ir nėra būtina, užregistravus sutartį tokią teisę turinčioje įmonėje, pavyzdžiui UAB FMĮ „Orion Securities“, pasijuntama kur kas saugiau. Juk trečioji šalis saugo abiejų pusių interesus.“ – teigia Eglė Žėkienė, UAB FMĮ „Orion Securities“ įmonių akcijų apskaitos specialistė.

Opciono registravimo privalumai

Įsigijus pasirinkimo sandorio registravimo paslaugą yra sutvarkomi visi dokumentai bei atliekami įrašai vertybinių popierių sąskaitose. Taigi taupomas laikas, abiems sutarties šalims suteikiamas saugumo jausmas, nepaliekama spragų.

Maža to, kompetetingi ir patirtį duotuoju klausimu sukaupę savo srities profesionalai patars, ką reikėtų įtraukti į sutartį bei atsakys į visus rūpimus klausimus. Naudinga dar ir tai, kad papildomai su registravimo paslaugą teikiančia įmone galima susitarti dėl priminimo terminui einant į pabaigą, kuomet apie tai informuojamos abi sandorio šalys bei perklausiama ar jie ketina įgyvendinti opcioną, ar, vistik, nebe. Tai labiausiai gelbsti esant ilgam pasirinkimo sandorio terminui (pvz.: 5 ar 10 metų), kadangi per šį laiką sandorio šalys gali pamiršti, kad tokia sutartis ir galimybė ją įgyvendinti egzistuoja.

Kodėl verta rinktis UAB FMĮ „Orion Securities“?

Tvarkydami visų rūšių finansinių priemonių sąskaitas:
• vadovaujamės privalomo registravimo principu, reiškiančiu, kad privaloma registruoti visas operacijas;
• vadovaujamės atskiros apskaitos principu, reiškiančiu, kad Sąskaitų tvarkytojų nuosavas ir kiekvieno jų kliento finansines priemones privaloma įtraukti į apskaitą atskirai;
• vadovaujamės skaidrumo principu, reiškiančiu, kad įrašai Sąskaitų tvarkytojų apskaitoje turi aiškiai identifikuoti finansinių priemonių savininkus ir jų vardu atidarytose finansinių priemonių sąskaitose esančias finansines priemones;
• suteikiame apsaugą akcininkų ginčo atveju ir skaidrumo garantą registruojant visas operacijas. Tai ypatingai aktualu įmonėms, kuriose yra daugiau nei vienas akcininkas;
• vadovaujamės konfidenacialumo principu, reiškiančiu, kad sąskaitų tvarkytojas privalo užtikrinti informacijos, kurią sužinojo tvarkydamas sąskaitas, konfidencialumą;
• profesionaliai tvarkome Vertybinių popierių apskaitą.

Daugiau apie mus:

– UAB akcijų perleidimo sandoriai – ko dažnai nežino įmonių vadovai?

• Orion internetinis puslapis: www.orion.lt
Facebook paskyra
Linkedin paskyra
Youtube kanalas

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Eglė Žėkienė
Orion | Įmonių akcijų apskaitos specialistė