Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Ką aš išmokau dirbdama palmės pavėsyje, žiūrėdama į vandenyną...

Snieguotos Himalajų viršunės. Meksikietiškos fiestos garsai, kažkur miesto aikštėje. Po langais kepami rytietiškų skanumynų kvapai. Istanbulo šaršalynai ir hipnotizuojanti cerkvių architektūra. Motoroleris, o Birmos siena vos už 20 kilometrų!

Dar vienas kavos puodelis. Pagaliau pasigaminsiu pietus namie. Sofa. Šiandien pagulėsiu ilgėliau…

Mano tikras nuotolinis darbas prasidėjo po ilgo vidinio melavimo sau „važiuoju ilgam, nes juk dirbsiu“. Pagalvojau, kad kaikuriems iš jūsų čia bus pirmas kartas, kai jūs ilgą laiką dirbsite iš namų. Noriu pasidalinti keliais atradimais nuotolinio darbo disciplinos ir žmogaus psichologijos principų, kurie man dabar leidžia efektyviai dirbti nesant ofise. Aš čia nepasakosiu apie tokias sąlygas, jog „reikia interneto“, „reikia IT sąlygų“ ir tt. Juk internetas LT mūsų nacionalinė vertybė, o visiems IT sprendimams juk turim Romą.

„Disciplina tai laisvė, Marija.“ – pasakė kažkada mano mokytojas, o man prireikė apkeliauti pasaulį, kad tai suprasčiau.

1. Griežtas „Pradedu-Baigiu”

Ofiso sienos mus psichologiškai padaro atsakingesniais, vadovas šalia kažkaip pagreitina darbus. O visam tam išnykus – čia juk laisvė! Galiu ilgiau pamiegoti, juk niekas nežinos, darbą pradėjau 9:00 ar 9:27. Pasiimsiu ilgesnius pietus, pagaminsiu ir šeimai. Kol valgysiu pažiūrėsiu serialą. Pažįstama? Man taip.

Patarimas: Iš anksto nusistatykite sau darbo laiką: 9:00-12:00 – darbas, 12:00-13:00 – pietūs, griežtai 13:00 atgal prie darbų ir dirbu iki 16:00. Kodėl iki 16:00? Juk darbo diena baigiasi 16:00? Va čia bonusas jums, jeigu iki 16:00 pasidarysite visus darbus. Pastebėsite, mažiau susitikimų, mažiau paplepėjimų su kolegomis sutaupys jums daug laiko ir jeigu jūs jo neiššvaistysite dulkių šluostymui – jūs tą bonusą gausite kiekvieną dieną. Čia jūsų laisvė rinktis. Šiuo atveju, kad visiems būtų patogiau, mes visi turime būti pasiekiami tarp 9:00-18:00. Jeigu, jūsų pasiekiamumas skiriasi, iškomunikuokite tai savo komandai.

2. Apgaukite savo įpročius

Imituokite ofiso aplinką. Jūsų darbinė vieta nukrauta nuo pusryčių likusiais puodeliais ar po pietų neišplautom lėkštėm? Jūs visą dieną neišlendate iš pižamos? “Juk čia namai” – kalba jūsų vidinis aš.

Patarimas: Esu pastebėjusi, kad aplinka, kuri labiau primena ofisą ir vizualiai atskiria buitį nuo darbo padeda. Pvz.: kai dirbu ne ofise ant mano stalo griežtai yra tik darbiniai daiktai – kitaip tariant tik tai, kas būtų pas mane ofise. Aš apsirengusi ne naminiais drabužiais dirbu produktyviau – čia mano asmeninis „hack“. Jei yra galimybė nedirbti ant virtuvinio stalo, tai darau. Jei ne tai, esu pastebėjusi, jog reikia daugiau valios ir disciplinos koncentruojantis.

Jei namai dideli, susiraskite vietą, kuri atskirta nuo bendros erdvės ir į ją tarsi „įeikite“ – lygiai taip pat, kaip kiekvieną rytą įeinate į ofisą.

3. Tai savaime NEsuprantama

Kaip žinote “common sense” ne toks jau “common”. Mane mokė: “Jeigu tu neparašai savo komandai, ko iš jų tikiesi, tavo noras neegzistuoja. Net jeigu pasakai susitikimo metu komandai, gali skaityti, kad tai neegzistuoja”. Čia gal jums atrodys per daug ekstremalu, bet esu patikrinus, kad po susitikimų, jeigu nėra laiško apibendrinančio, kas buvo sutarta slenkant laikui labai daug informacijos dingsta. Ofise girdint komandos narių pokalbius natūraliai gauname daugiau informacijos ir jos perdavimus ne taip fiksuojame. Mes esame įpratę rašyti fragmentiškai. Nuotoliniam darbe tai greitai turėsite pakeisti, kitaip bus sunku gauti norimą rezultatą.

Patarimas 1: Aiškiai suformuluokite užduotis komandos nariams (čia ypač svarbu vadovams). Jeigu jūsų emails bus padriki ir juose bus per mažai info, tuomet tiesiog komandos nariai jums rašinės daug atsakymų su klausimais ir garantuoju jums paskendimą email liūne. Vienas apgalvotas, gal net ilgesnis nei įprastai email, yra geriau nei 20 email susirašinėjimas, kol jūsų komandos narys supras, ko norite.

(Vadovams) Jei dirbate su jaunesniais komandos nariais ar praktikantais – užtikrinkite, kad jie žino savo dienos darbus. Užduotis rytojui siųskite prieš darbo valandas arba vakare, kad jie būtų nudirbti kuo efektyviau.

Patarimas 2: Gavus email su klausimu ar prašymu, jeigu negalite atsakyti ar atlikti užduoties, informuokite žmogų, kada jis gaus atsakymą. Paprastai mes ofise įpratę matyti, ką žmogus veikia, ar gavo mūsų email. Ateinančias dvi savaites pamatysite, kad patvirtinimas, jog užduotį gavote ir padarysite palengvins visų pusių darbą.

Patarimas 3: Vadovams siūlau organizuotis kartą per savaitę komandos team call/dar geriau video call, kad visi papasakotomute, kad ant ko dirbate ir visi būtų informuoti, ne tik apie savo asmenines užduotis, bet ir tai, kokia kolegos projekto eiga. O mūsų pirmadienius susitikimus perkelsime į video konferenciją.

4. Neįrodinėkite, kad dirbate

„Žmogus sėdi ofise prie kompo, judina pirštus, tai reiškia „dirba“ – suprantat, kad perdedu – bet noriu aiškiai ištransliuoti ofiso kultūros mums paliekamus mąstymo randus. Nuotoliniam darbe tai gali pasireikšti nuolatiniais email siuntinėjimas arba skambinimaisis su kolega – „na kad žinotų, jog dirbu“. Kiekvienam iš mūsų ši situacija yra iššūkis, tačiau jeigu turite vidinį standartą ir atsakomybę, jūsų niekam tikrinti niekada gyvenime nereikės.

Patarimas: Nešvaistykite laiko įrodėndami, jog dirbate. Mums visiems svarbus rezultatas, mažiau svarbu, kaip tai pasiekiate, ir dar mažiau svarbu ar tai padarote per valandą ar per dešimt minučių, jeigu rezultatas pasiektas. Naudokitės šia laisve atsakingai.

5. Rašyti, skambinti ar „video call“?

Dirbdama ir nuotoliniu būdu ir ofise visuomet nustatau, kokiais komunikacijos būdais, iš savo kolegų gaunu efektyviausius atsakymus, kad galėčiau pasiekti užsibrėžtus rezultatus: vienam parašius email, su kitu, aptarus žodžiu, dar kitam, kai įvyksta komandinis. Jūs turėsite prisiminti, koks komunikacijos būdas efektyviausias jūsų kolegai ir prisitaikyti.

Patarimas 1: Komandoje – Na čia paprasta, jei su žmogumi paprastai aptariate užduotis žodžiu, tai šiuo metu skambinkitės. Prisiminkite, jog skiriant užduotis po skambučio užtvirtinimui reikia rašyti email, kokio rezultato tikimasi bei nurodyti nurodant kada darbas turi būti atliktas. Jeigu dirbate su kolega, kuris efektyviai komunkuoja emails – valio, tęskite. Jūs turite prisitaikyti, nesitikėdami, kad kitas prisitaikys prie jūsų.

Patarimas 2 : Su investuotojais – galioja ta pati taisyklė. Jūs geriausiai pažįstate investuotojus su kuriais dirbate, tad prisitaikykite prie jiems patogaus būdo komunikuoti. Nebijokite išbandyti „video calls“ – tai greičiausiaisiai bus nauja ir jums ir jiems. Dažnai „video calls“ būna labai efektyvūs, beto tai asmeniškiau. Prašau nepamirškite, kad šiuo metu turite skirti, dar daugiau dėmesio kiekvienam iš jų – nes dabartinė situacija tiesiogiai įtakoja investicijas ir verslus. Dar labiau nei paprastai turite būti proaktyvus ir kartu su jais ieškoti sprendimų.

6. Kiekvienas haliucinuojam skirtingai

Patarimas: Prisiminkite, kad kalbėdami su žmogumi asmeniškai, girdėdami jo balso toną, matydami kūno kalbą, jūs gauname daug daugiau informacijos nei skaitydami email – galite tiksliau interpretuoti, ką tas žmogus iš tiesų sako. Jeigu reikia duoti konstruktyvų atgalinį ryšį dėl rezultato kokybės, skambinkite ¬– geriausiai „video call“, kad komandos narys geriau jus suprastų. Kalbėkitės, nes tik klausydami vieni kitų mes galėsime suprasti vienas kito haliucinacijas. Taip, gyvenimas yra sapnas ir du žmonės dar niekada nėra sapnavę to paties sapno, nesvarbu, koks panašus atrodytų siužetas.

Svarbios smulkmenos:
– Dirbdami namie, neturėkite maisto ant stalo
– Nedirbkite nuo lovos
– Informuokite savo partnerį apie jūsų naują nuotolinio darbo dienos rutiną
– Gerkite daugiau vandens, nei kavos ir arbatos
– Pasportuokite, pajudėkite

Sunkesnės sąlygos, labiau augina žmogų
Hmmm čia aš apie vaikus… žinau, kai kurie jūs dar turite vaikus, kuriais šiuo metu reikia rūpintis, nes jie negali eiti į darželius ir mokyklas, o tai atima daug laiko. Nepamirškite, vaikai yra jūsų galimybė dar daugiau paaugti. Linkiu to nepamiršti ir rasti būdų, kaip dirbti greičiau, efektyviau. Lavinkite dėmesio laikymą ir discipliną.

 

Gero nuotolinio darbo! Linkiu sąmoningumo ir efektyvumo!

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Marija Kisieliūtė
Orion Securities | Marketingo ir komunikacijos vadovė

Konsultuojame:

– Individualios investicijų strategijos, investicinio portfelio formavimas ir valdymas
– Įmonių finansai: alternatyvus finansavimas, įmonių pirkimai ir pardavimai

Susisiekite:

Alius Jakubėlis | Orion Direktorius
aj@orion.lt