Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




M&A tendencijos gynybos ir saugumo pramonėje geopolitinio nestabilumo metu

Investicinės bankininkystės „Orion Securities“ M&A komanda apžvelgia jau gerą dešimtmetį augančią ir paskutiniais metais dar labiau suaktyvėjusią įmonių susijungimų ir įsigijimų sandorių rinką bei apžvelgia kokias galimybes tai atveria Lietuvos investuotojams ir įmonėms.

Geopolitinis nestabilumas, ypač sustiprėjęs Rusijai paskelbus karą prieš Ukrainą, paskatino valstybių gynybos biudžetų padidėjimą, o Izraelio ir Palestinos konflikto akistatoje gynybai skiriamos išlaidos reikalauja dar daugiau dėmesio. Šie geopolitiniai veiksniai lėmė, kad gynybos ir saugumo pramonės susijungimų ir įsigijimų sandorių skaičius 2023 m. išliko itin aukštas.

Š

NATO šalių valstybių biudžetų didinimas saugumo ir gynybos pramonėje

Reaguojant į karinius konfliktus Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose, NATO šalių saugumo ir gynybos biudžetai nuo 2022 m. yra rekordinėse aukštumose. JAV gynybos biudžetas išliko vienas didžiausių pasaulyje ir 2022 m. siekė 877 mlrd. JAV dolerių. Europos Sąjungos šalių gynybos ir saugumo išlaidos tais pačiais metais siekė 260,6 mlrd. JAV dolerių, tai yra 6 % daugiau nei 2021 m.

Tačiau pastaruoju metu ypač išsiskyrė NATO rytinio flango valstybės: Lenkija, Vokietija ir Baltijos šalys.

„Orion Securities“ įmonių finansų ir M&A projektų vadovas

2023 m. Lenkija padidino išlaidas gynybai iki 4 % BVP. Tuo tarpu Vokietija tais pačiais metais skyrė 2 % BVP gynybai ribą. Estija gynybai skyrė 3,21 % BVP, Latvija – 2,25 %, Lietuva – 2,52 %.

Didėjant įtampai tarp NATO ir Rusijos, Lietuvoje gynybos pramonei 2022 m. buvo išleista apie 1,73 mlrd. JAV dolerių, t.y. 27 % daugiau, nei 2021 m. Prognozuojama, kad 2024 m. Lietuvos išlaidos gynybai sieks 2,23 mlrd. JAV dolerių, arba 2,71 % BVP.

Pasaulinėje gynybos ir saugumo M&A rinkoje dominuoja privataus kapitalo fondai

„Pastebime, kad su išaugusia gynybos sektoriaus reikšme atsirado ir didesnis susijungimų ir įsigijimų aktyvumas saugumo ir gynybos pramonėje.“ – teigia investicinės bankininkystės „Orion Securities“ įmonių finansų skyriaus projektų vadovas Matas Jakubėlis

„Po ramaus 2013-2017 m. laikotarpio, 2018 m. pasaulinė gynybos M&A rinka pagal apimtis ir sandorių dydį išaugo rekordiškai, o 2019 m. stebėtas dar didesnis rinkos aktyvumas. Viena iš ženklaus augimo priežasčių – didžiųjų pasaulio ekonomikų, įskaitant JAV, Kiniją ir Indiją, reikšmingi gynybos biudžetų didinimai.“ – teigia M. Jakubėlis.

Dėl didėjančių privataus kapitalo investicijų 2022 m. įvykdytų susijungimų ir įsigijimų apimtis gynybos sektoriuje beveik pasiekė pastarojo dešimtmečio aukštumas.

Pardavimo pusėje dominuoja privačios kompanijos, kurios 2020-2022 m. sudarė 77,9 % visų sandorių. Tuo tarpu tarp pirkėjų dominuoja privataus kapitalo fondai, kurie 2020-2022 m. sudarė 41.7 % visų sandorių.

„Privataus kapitalo fondai gynybos bendroves dažnai laiko patraukliomis investicijomis dėl nuspėjamų pinigų srautų ir augimo potencialo stabilioje pramonės šakoje. Be to, saugumo ir gynybos bendrovių glaudus bendradarbiavimas su valstybių gynybos departamentais privataus kapitalo fondams suteikė galimybę įžengti į gynybos sektorių su mažesne reputacijos rizika.“ – teigia M. Jakubėlis.

Nors praėjusiais metais pasaulinė gynybos M&A sandorių apimtis mažėjo, 2024 m. šis skaičius turėtų augti iki 196,7 mlrd. JAV dolerių, o 2029 m. – iki 349,30 mlrd. JAV dolerių.

Išaugusi gynybos sektoriaus reikšmė atgaivina gynybos įmonių konsolidavimo tempus

„Nors JAV pirmauja tiek gynybos biudžetų, tiek M&A sandorių skaičiaus prasme, po 30 metų laipsniško konsolidavimosi Europos gynybos bendrovės atrodo pasirengusios naujai M&A augimo bangai.“ – teigia M. Jakubėlis.

2023 m. vasarą vokiečių karinės įrangos ir sistemų tiekėja „Rheinmetall“ užbaigė ispaniško kapitalo „Expal Systems“ pirkimo sandorį dėl 100 % akcijų paketo įsigijimo, kuris buvo įvertintas 1,3 milijardo eurų. Įsigijusi ispanų šaudmenų gamintoją įmonė siekia praplėsti savo pagrindinį ginklų ir šaudmenų verslą, daugiausia dėmesio skirdama atsarginių gamybos pajėgumų didinimui ir platesniam produktų asortimentui.

Viena pagrindinių Prancūzijos gynybos technologijų, programinės įrangos ir jutiklių gamintoja „Thales“ nustebino investuotojus paskelbdama apie tris įsigijimus iš eilės, įskaitant 3,6 mlrd. dolerių vertės JAV kibernetinio saugumo grupės „Imperva“ sandorį. Tai vienas iš reikšmingiausių „Thales“ sandorių po 2017 m., kai už 4,8 mlrd. eurų įmonė įsigijo skaitmeninio saugumo bendrovę „Gemalto“.
Tuo tarpu Didžiosios Britanijos „BAE Systems“ paskelbė apie planus įsigyti JAV kosminių sistemų tiekėją „Ball Aerospace“ iš „Ball Corporation“, įsigydama įmonę už 5,6 mlrd. dolerių grynaisiais pinigais. Jei reguliavimo institucijos neprieštaraus sandoriui, planuojama sandorį užbaigti per 2024 m. pirmąjį pusmetį.

JAV vidinius sandorius („Aerojet Rocketdyne“ ir „Wencor Group“ įsigijimai) papildė Kuveito įmonės „ALAFCO“ orlaivių portfelio įsigijimas, įvykdytas airiško kapitalo „Macquarie AirFinance“. Galiausiai, 2023 m. gale įvykdyta Didžiosios Britanijos „Rolls-Royce“ turto transakcija, siekusi virš 1,89 mlrd. JAV dolerių, užbaigė neeilinius metus saugumo ir gynybos pramonės M&A rinkoje.

Gynybos sektoriaus M&A aktyvumas neatsilieka ir Baltijos šalyse

„Baltijos šalyse per paskutinius kelerius metus taip pat vyko reikšmingi gynybos sektoriaus M&A sandoriai – didžiųjų pasaulio šalių bendrovės taikėsi į Lietuvos ir Latvijos įmonių vystomą kosmoso segmentą, o Estijoje – į karo robotikos sprendimus.“ – vietinę rinką komentuoja M. Jakubėlis.

JAV privataus kapitalo įmonė „AE Industrial Partners“ 2021 m. įsigijo Latvijos įmonę „UAV Factory“, pasaulinę taktinių bepiločių orlaivių (UAV) ir žvalgybos ir stebėjimo (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance – ISR) technologijų rinkos lyderę.

Po metų, Norvegijos technologijų bendrovė „Kongsberg Defence & Aerospace“ („KONGSBERG“) įsigijo 77 % Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjo „NanoAvionics“ akcijų paketo. Šis įsigijimas buvo strateginis „KONGSBERG“ žingsnis išplėsti kosminės įrangos pasiūlą, įtraukiant produktus ir technologijas, skirtas mažųjų palydovų gamybai.

2023 m. pradžioje Estų „Milrem Robotics“, pirmaujančios Europos pažangių bepiločių antžeminių transporto priemonių ir robotizuotų karo sprendimų kūrėjos, kontrolinį akcijų paketą įsigijo Abu Dabio technologijų ir gynybos milžinė „Edge Group“. Šis sandoris yra didžiausia užsienio investicija į augančią Estijos gynybos pramonę.

Kokias galimybes augantis aktyvumas gynybos pramonėje atveria Lietuvos investuotojams?

„Gausėjant gynybos ir saugumo verslams Lietuvoje su didesniu aljanso dėmesio sutelkimu į regioną, gali padidėti investicijos į saugumo bendroves. Ypač didės naujai steigiamų šioje pramonėje įmonių skaičius. Jau ir dabar pastebime, kad kuriasi nauji verslai, veikiantys dirbtinio intelekto, kosmoso karybos ir kibernetinės erdvės srityse. Tai yra startuoliai, kurie orientuojasi į saugumo technologijas“ – teigia M. Jakubėlis.

Lietuvoje ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su INVEGA pradėjo kuruoti rizikos kapitalo iniciatyvą „MILInvest“, kurios dėka įkurti du fondai: „ScaleWolf Accelerator“ ir „ScaleWolf VC“. Šie fondai orientuojasi į gynybos ir saugumo technologijas vystančias lietuviškas įmones ir startuolius.

„Modernusis karas atkreipė visų dėmesį, kaip pažangios technologijos gali daryti stiprią įtaką geopolitinio scenarijaus raidai. Tai mato ir lietuviški jauni verslai, kurie kuria pažangiąsias technologijas ir jas parduoda, pavyzdžiui, Ukrainos kariuomenei. Šiais laikais puolama ne tik ginklais, bet ir kibernetinėmis atakomis, kuriomis gaunama informacija apie oponentą arba trikdomos esminės technologijos, pavyzdžiui, palydovinio ryšio tinklai. Todėl galima tikėtis investicijų ne tik į fizines technologijas, tačiau ir į programines įrangas, kurios užtikrina kibernetinį saugumą.“ – sako M. Jakubėlis.

2024 m. tendencijos

„Šiais metais M&A saugumo ir gynybos sektoriuje išliks aktualus ir karinio pranašumo siekis pasitelkiant inovacijas: dirbtinį intelektą, kvantinius mokslus, kosmoso karybą, kibernetinę erdvę. Ypač didės puolamųjų ir gynybinių hipergarsinių technologijų – sklandytuvų ir sparnuotųjų raketų – paklausa. Vis dažniau kuriant platformas kibernetinėse ir kriptografijos srityse, privataus kapitalo įmonės ir toliau fokusuosis į vidutinės rinkos augimą orientuotus įsigijimus.“ – pabrėžia M. Jakubėlis.

Taip pat, artimiausiu laikotarpiu M&A tendencijas stipriai lems poreikis didinti karo įrangos – raketų paleidimo įrenginių, tankų, šaudmenų gamybą. 2018 m. pradėjęs augti privataus kapitalo fondų susidomėjimas šiuo sektoriumi tęsiasi iki dabar ir stebint geopolitinės situacijos nestabilumą, galima daryti prielaidą, kad artimiausiu metu jis nemažės ir investicijos šiame sektoriuje toliau aktyviai augs ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje.

„Orion Securities“ M&A

• Padedame parduoti dalį arba visą verslą, parengiame pardavimo strategiją ir taktiką, padedame vesti derybas
• Konsultuojame ir įgyvendiname M&A sandorius, suteikiame galimybę savininkui maksimaliai išplėsti įmonės pajamas ir užimamą rinkos dalį
• Atliekame detalius patikrinimus, įvertiname įmonės finansinę būklę ir galimas rizikas, administruojame visą susijusią dokumentaciją
• Ieškome įsigyti tinkamo verslo ir identifikuojame jį tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų, išlaikydami klientų konfidencialumą
• Komunikuojame su potencialiais pirkėjais ar pardavėjais
• Atstovaujame klientą visų derybų metu
• Kartu su teisiniais partneriais parengiame ir įgyvendinamą optimalią sandorio struktūrą
• Plačiau apie įgyvendintus projektus
• Plačiau apie „Orion“ teikiamas M&A paslaugas 

„Orion Securities“ – „Pandea Global M&A“ patarėjų tinklo narys
Ši tarptautinio patarėjų tinklo narystė suteikia „Orion“ komandai išskirtinę prieigą prie užsienio pirkėjų ir investuotojų, o mūsų klientams, įsikūrusiems Lietuvoje, prieigą prie didesnio skaičiaus įsigijimo objektų, kurie atvertų naujas geografijas. Taip pat mūsų bendradarbiavimas suteikia klientams galimybę konsultuotis su „Pandea“ konsultantais, kurie galėtų padėti ir patarti mūsų klientams verslų plėtros užsienyje klausimais.

 

Primename, kad tai nėra pasiūlymas pirkti, parduoti ar laikyti šiame straipsnyje paminėtus vertybinius popierius ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindu ar dalimi. „Orion Securities“ siūlo prieš priimant investicinį sprendimą pasitarti su Jūsų finansų konsultantu bei įvertinti visas su finansine priemone susijusias rizikas ir/ar kitas Jums reikšmingas aplinkybes.

Daugiau informacijos:

– Įsteigti pirmieji rizikos kapitalo fondai gynybai ir saugumui

– Milijardinis NATO žingsnis į rizikingą veiklą

Prenumeruokite naujienas

Gaukite naujienas į savo pašto dėžutę

Prašome palaukti...

Sveikiname sėkmingai užsiregistravus!

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Matas Jakubėlis
Orion Securities | Įmonių finansų ir M&A vadovas

Konsultuojame:

– Įmonių finansai
– Įmonių pardavimai ir pirkimai
– Startuolių finansavimas
– Įmonių vertės nustatymas

Susisiekite:

Matas Jakubėlis | Įmonių finansų skyriaus ir M&A projektų vadovas
mj@orion.lt