Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.
Rezervinės valiutos ir euro ateitis

Pastarojo meto dolerio silpnumą lėmė tradicinės „atsargų“ valiutos, įskaitant eurą, jeną, svarą ir Šveicarijos franką. Užsienio valiutų atsargos yra pagrindinė pasaulinės valiutų rinkos dalis.

Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, vyriausybių oficialus turtas užsienio valiuta siekia beveik 12 trilijonų JAV dolerių (išskyrus auksą). Vyriausybės laiko užsienio valiutų atsargas dėl įvairių priežasčių, tačiau pirmiausia dėl saugumo ir stabilumo, todėl užsienio valiutų atsargų valdytojų paklausos veiksniai paprastai skiriasi nuo privataus sektoriaus. Jei vyriausybės nuspręstų pakeisti savo atsargų portfelio dalį, investuotą į tam tikras valiutas, tai greičiausiai turėtų reikšmingų padarinių užsienio valiutų rinkoms.

Mantvidas Žėkas | Orion Kapitalo rinkų skyriaus vadovas

Kas įtakoja valiutų krepšelio sudėtį?

Istoriškai yra susiklostę penki pagrindiniai kriterijai įtakojantys valiutų krepšelio sudėtį:
1. Ekonomikos dydis,
2. Ekonomikos stabilumas,
3. Finansinis vystymasis,
4. Geopolitinė įtaka,
5. Inertiškumas.

Ekonomikos dydis

Didelių valstybių/ekonomikų valiutos dažniau laikomos oficialiuose valiutų rezervuose. Vyriausybės laiko užsienio valiutos atsargas pirmiausia tam, kad turėtų turto, kuris padengtų neapibrėžtuosius šalies įsipareigojimus užsienio valiuta (įskaitant viešuosius ir privačius įsipareigojimus).

Pvz., Rezervai gali būti naudojami importui finansuoti arba valiutų skoloms padengti. Didesnės ekonomikos šalys taip pat paprastai turi gana didelius prekybos srautus ir finansų sistemas, todėl daugelis šalių turės importą ir skolų įsipareigojimus tomis valiutomis. Ekonominis dydis paaiškina tik dalį atsargų valiutų sudėties, tačiau kelių didžiausių šalių valiutos (daugiausia besivystančiose šalyse) sudaro tik mažą dalį pasaulio valiutų atsargų. Pavyzdžiui, Indija sukuria apie 3% pasaulio produkcijos, tačiau tik 0,01% pasaulinių užsienio valiutos atsargų laikoma Indijos rupijomis.

Ekonomikos stabilumas

Rezervai gali būti naudojami sandoriams finansuoti, tačiau tai taip pat yra valstybės turimas turtas ir paprastai jis valdomas konservatyviai, t. y. pagrindinis tikslas yra saugumas ir patikimumas. Dėl šios priežasties atsargų valdytojai teikia pirmenybę stabilioms valiutoms, kurias išleido šalys, turinčios stabilius makroekonominius kintamuosius. Jeigu valiuta yra stipriai svyruojanti „namų“ valiutos atžvilgiu, atsargų valdytojai gali jos vengti net jei ta šalis būtų pagrindinė prekybos partnerė.

Mantvidas
Žėkas
Užsienio valiuta gali būti naudojama ir valiutos kurso stabilizavimui, įvairioms intervencijoms ir pan. Jei šalyje ar regione yra krizė, tai gali būti priežastis mažinti šios valiutos kiekį rezervuose.

 

Užsienio valiuta gali būti naudojama ir valiutos kurso stabilizavimui, įvairioms intervencijoms ir pan. Jei šalyje ar regione yra krizė, tai gali būti priežastis mažinti šios valiutos kiekį rezervuose.

Finansinis vystymasis

Be dydžio ir stabilumo, paskutinis ekonominis veiksnys, kuris, lemia atsargų valiutų sudėtį, yra finansinė raida. Tai apima šalies kapitalo rinkos atvirumą (t. y. kaip paprastai investuotojai gali perkelti pinigus ir turtą per sieną), taip pat galimybę investuoti.

Nepriklausomi investuotojai teikia pirmenybę didelėms likvidžių obligacijų rinkoms, kuriose yra daug gerai vertinamų emisijų, ir nedaug apribojimų jų galimybei pritraukti kapitalo.

Geopolitinė įtaka

Įvairūs kariniai aljansai istoriškai didino valstybių partnerių valiutos atsargas. Pavyzdžiui, ekspansinė Didžiosios Britanijos politika 19 amžiuje skatino svaro naudojimą kaip rezervinę valiutą.

Inertiškumas

Kaip atskiras veiksnys, įtakojantis sprendimus, gali būti išskirtas inertiškumas. Pokyčiai portfeliuose atliekami palaipsniui. Tarptautinės valiutos plačiai naudojamos įvairiems atsiskaitymams, todėl jas sunku pakeisti kitomis. Pvz. doleriniai atsiskaitymai tarptautinėje prekyboje. Be to, daugelis valdytojų turi apribojimus, kaip dažnai jie gali keisti krepšelio sudėtį.

Ar JAV doleris išliks pagrindine rezervų valiuta?

JAV doleris vis dar tebėra pagrindinė rezervų valiuta, tačiau JAV įtaka pasaulio ekonomikoje traukiasi. Pvz. 1950 metai eksportas iš JAV sudarė apie 25 proc., o šiai dienai tik apie 9 proc. viso pasaulio eksporto.

Mantvidas
Žėkas
Politikai taip pat gali įtakoti valiutos svarbą, pvz. JAV sprendimas atitraukti karius iš Vokietijos ar svarstymai dėl karinių susitarimų tęstinumo su Japonija ir Pietų Korėja gali tapti išankstinis indikatorius dėl kintančios tarptautinės laikysenos JAV atžvilgiu ir laikui bėgant JAV dolerio, kaip rezervinės valiutos.

 

Politikai taip pat gali įtakoti valiutos svarbą, pvz. JAV sprendimas atitraukti karius iš Vokietijos ar svarstymai dėl karinių susitarimų tęstinumo su Japonija ir Pietų Korėja gali tapti išankstinis indikatorius dėl kintančios tarptautinės laikysenos JAV atžvilgiu ir laikui bėgant JAV dolerio, kaip rezervinės valiutos.

Kas palaiko JAV dolerį, tai platus vartojimas bei JAV obligacijų rinkos dydis, be to esant neramumams rinkose, ką parodė ir kovo mėnuo USD naudojamas kaip saugumo užutėkis.

Euras „stiprėja“, bet ar ilgam?

Iš kitos pusės euras pagaliau gavo palaikymą ir šiuo metu atrodo daug geriau. Ilgą laiką buvo dvi pagrindinės „bėdos“ sulaikančios nuo euro, kaip pagrindinės rezervinės valiutos, tai makroekonominis nestabilumas dėl riboto finansinio valstybių palaikymo ir maža aukštai vertinamų obligacijų rinka.

Mantvidas
Žėkas
Europai susitarus dėl 750 mlrd. EUR gelbėjimo paketo, turėtų atsirasti stabilumas Europos rinkose. Be to, išauganti aukštai vertinamų obligacijų pasiūla turėtų pritraukti ir investicijų valdytojus, siekiančius diversifikacijos nuo JAV valstybės obligacijų.

 

Europai susitarus dėl 750 mlrd. EUR gelbėjimo paketo, turėtų atsirasti stabilumas Europos rinkose. Be to, išauganti aukštai vertinamų obligacijų pasiūla turėtų pritraukti ir investicijų valdytojus, siekiančius diversifikacijos nuo JAV valstybės obligacijų. Prisiminkime JAV AAA reitingą turinčių obligacijų rinka sudaro apie 17 trilijonų USD, kai tuo tarpu Vokietijos, Prancūzijos ir Italijos obligacijų rinką kartu paėmus viso labo tik pusė to ir AAA reitingą turi tik Vokietijos obligacijos.

Didžiųjų investicinių bankų tokių kaip Goldman Sachs ar Morgan Stanley nuomone artimiausius 3 mėnesius EUR/USD kursas dar gali susilpnėti iki 1,15, o vėliau tikėtina EUR vėl pradės brangti iki 1,23-1,28 ribų. Turintiems investicijų JAV doleriais reikėtų įsivertinti galimas kurso svyravimo rizikas arba pasikonsultuoti su finansų makleriu dėl valiutos kurso apsidraudimo sandorių.

Susiję straipsniai:

– PMI: 2020 m. 06 mėn. rezultatai gamybos ir paslaugų sektoriuose

– PMI: 2020 m. 05 mėn. rezultatai gamybos ir paslaugų sektoriuose

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Mantvidas Žėkas
Orion Securities | Kapitalo rinkų skyriaus vadovas

Konsultuojame:

– Padedame suformuoti investicinį portfelį, konsultuojame rinkų klausimais;
– Pateikiame strategijas, kaip apsaugoti investicinį portfelį nuo potencialių rinkos svyravimų;
– Aktyviai prižiūrime esamų investuotojų pozicijas;

Susisiekite:

Mantvidas Žėkas | Kapitalo rinkų skyriaus vadovas
mz@orion.lt