Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




5G internetas atveria naujas galimybes investuotojams

„Orion Securities“ Kapitalo rinkų skyriaus vadovas Mantvidas Žėkas apžvelgia 5G technologijų kuriamas galimybes ir ką tai reiškia norintiems investuoti šioje srityje. Apie tai jis kalbėjosi su „Tele2“ komunikacijos vadovu Baltijos šalyse Andriumi Baranausku ir Lietuvos aerokosmoso asociacijos valdybos nariu Vidmantu Tomkumi.

Mantvidas Žėkas | „Orion Securities“ Kapitalo rinkų skyriaus vadovas 

Interneto ryšys bet kurioje pasaulio vietoje. Išmanūs miestai ir savavaldžiai automobiliai. Visa tai ir dar daugiau žada naujausios telekomunikacijų technologijos. Sparčiai progresuojantis 5G ryšys ir naujos kartos palydovinis internetas jau netolimoje ateityje gali ne tik tapti pasaulio komunikacijos pagrindu, bet ir transformuoti ne vieną pramonės šaką. Kokią vertę 5G ryšys sukurs vartotojams, verslui ir investuotojams?

Siekiant nustatyti 5G ryšio vertę reikia suprasti jos technologinius pokyčius ir pranašumus. Pirmiausia, 5G realus greitis galės siekti 10 gigabaitų per sekundę. Tai leistų parsisiųsti filmą 24 kartus greičiau nei 4G internetu. Taip pat svarbus minimalus signalo užlaikymas ir stipriai padidintas tinklo pralaidumas, leidžiantis didesniam įrenginių skaičiui išnaudoti maksimalų ryšio pajėgumą.

5G ryšio įtaka verslo sektoriams

Telekomunikacijų sektorius. 5G nuo ankstesnių technologijų labiausiai skiriasi tuo, kad verslui gali sukurti kur kas daugiau vertės. Taip yra todėl, kad didžiausios 5G galimybės atsiveria naudojant aukšto dažnio bangas. Tačiau tokį tinklą suformuoti tankiai gyvenamose vietose kainuoja daug brangiau. Dėl šios priežasties mobiliojo ryšio bendrovės miestuose turės įrengti kur kas tankesnius ryšio tiekimo taškus, o tai, žinoma, smarkiai padidins 5G kainą.

Savavaldžių automobilių sektorius. Lietuvos aerokosmoso asociacijos valdybos narys V. Tomkus teigė, kad 5G ryšys gali būti labai naudingas savavaldžių automobilių sektoriui vien dėl greito informacijos priėmimo ir siuntimo – mažas signalo užlaikymas leis greičiau ir tiksliau priimti sprendimus kelyje, kuriame nuolat keičiasi vairavimo sąlygos.

Gamybos ir gavybos sektorius. Didelės gamyklos galėtų dar labiau automatizuoti veiklą sujungdamos prietaisus į išmanųjį tinklą ir geriau valdyti visą gamybos sistemą. Tam praverstų 5G tinklo dalijimo savybė, kuri leidžia izoliuoti ryšį lokalioje vietoje tik tarp tam tikrų įrenginių. Vusteršyro 5G konsorciumo duomenimis, įdiegtas naujos kartos ryšys produktyvumą Didžiosios Britanijos gamyklose galėtų padidinti iki 3 proc. ir leistų sutaupyti milijonus svarų sterlingų. 5G taip pat sėkmingai pritaikytas „Bolide Aitik“ vario kasykloje Švedijoje. Pirminis 5G įdiegimas gręžimo, kasimo ir transportavimo įrenginiuose leidžia sutaupyti 1 proc. sąnaudų, arba 2,5 mln. eurų per metus, ir garantuoja didesnę darbo saugą daugiau atsakomybės prisiimant mašinoms.

Kieno rankose interneto ateitis?

Netikėtas proveržis matomas ir palydoviniame internete. 4 iš 9 (iš viso apie 4,5 mlrd.) pasaulio gyventojų vis dar neturi prieigos prie interneto dėl infrastruktūros trūkumo ir didelės kainos besivystančiuose regionuose. Šias rinkas žada pasiekti naujos kartos palydovinis internetas, kuris bus pajėgus aprūpinti bet kurį Žemės tašką, ir šis ryšys pasieks du kartus didesnį greitį, palyginti su dabartiniu šviesolaidiniu internetu. Šiose kosmoso lenktynėse pirmauja dvi bendrovės – „SpaceX“ ir „OneWeb“.

„Space X“

Elono Musko įmonė „SpaceX“ vykdo „Starlink“ projektą ir siekia įrengti 11 983 palydovų tinklą iki 2027 m. Anot E. Musko, „SpaceX“ pirmauja šioje srityje vien dėl to, kad pirmuosius 60 palydovų sėkmingai paleido į kosmosą šių metų gegužę ir dar šiemet planuoja paleisti nuo dviejų iki šešių.

Pirmųjų paleidimų formuojamas tinklas bus orientuotas į Šiaurės Ameriką, po 24 paleidimų tikimasi sujungti visą pasaulį. Jei viskas klostysis pagal planą, „Starlink“ projektas „SpaceX“ gali atnešti 30–50 mlrd. JAV dolerių pajamų per metus. Tai gerokai daugiau nei dabartinės pagrindinės pajamos iš raketų paleidimų, kurios siekia 3 mlrd. dolerių per metus. Šio projekto kaštai „SpaceX“ siekia apie 10 mlrd. JAV dolerių. Kol kas bendrovė nepateikė preliminarių kainų už interneto ryšį vartotojams, tačiau įgyvendinus projektą žada žemesnes kainas nei šviesolaidinio interneto.

„Tele2“ komunikacijos vadovas Baltijos šalyse A. Baranauskas pabrėžia „SpaceX“ ir jos įgyvendinamo projekto „Starlink“ pranašumus bei trūkumus. Neigiamą įtaką „Starlink“ projektui gali turėti didelės išlaidos, kurias bendrovė patirtų bandydama taisyti į kosmosą pakeltus palydovus ar norėdama atnaujinti centrinę įrangą dėl greitai besikeičiančių technologijų. A. Baranauskas akcentavo, kad projektą stipriai gali paveikti besikeičianti politinė situacija, kuri nulemtų ribotą klientų skaičių. Išryškinti „SpaceX“ pranašumai yra aviacijos, kariuomenės ir daiktų interneto sektoriuose, kur žmonės sutiktų mokėti daugiau už kokybišką, atsarginį ryšį ir garantuotą prisijungimą prie jo iš bet kurio pasaulio krašto.

Andrius
Baranauskas
„Neigiamą įtaką „Starlink“ projektui gali turėti didelės išlaidos, kurias bendrovė patirtų bandydama taisyti į kosmosą pakeltus palydovus ar norėdama atnaujinti centrinę įrangą dėl greitai besikeičiančių technologijų. A. Baranauskas akcentavo, kad projektą stipriai gali paveikti besikeičianti politinė situacija, kuri nulemtų ribotą klientų skaičių. Išryškinti „SpaceX“ pranašumai yra aviacijos, kariuomenės ir daiktų interneto sektoriuose, kur žmonės sutiktų mokėti daugiau už kokybišką, atsarginį ryšį ir garantuotą prisijungimą prie jo iš bet kurio pasaulio krašto.“

 

„OneWeb“

„OneWeb“ surinko daugiau nei 2 mlrd. JAV dolerių savo palydovinio ryšio projektui iš tokių įmonių kaip „Airbus“, „Virgin Group“, „Qualcomm“ ir „SoftBank“. Didelio palaikymo sulaukta ir dėl to, kad „OneWeb“ įkūrėjas Gregas Wyleris jau išvystė kitą bendrovę „O3b“, kuri tiekia palydovinį internetą laivams ir nacionalinėms gynybos agentūroms, naudodama palydovus vidutinėje orbitoje.

„OneWeb“, priešingai nei „SpaceX“, remsis Žemės poliais kaip atskaitos taškais palydovams judėti. Būtent todėl iki 2020 m. pabaigos žadamas nepertraukiamas ryšys Kanadoje, Skandinavijos šalyse, iš dalies Rusijoje, Argentinoje, PAR.

Palydovinio interneto plėtros ypatumai

Plėtojant palydovinio interneto technologiją, tiek „OneWeb“, tiek „SpaceX“ itin svarbu pritraukti stambiąsias telekomunikacijų bendroves į savo klientų ratą. Ir ne tik dėl to, kad jos bus vietinės ryšio paskirstytojos šalyse ir padės pasiekti galutinius klientus. Ironiška, bet internetinio ryšio tiekėjams patiems gali prireikti palydovinio ryšio plėtojant 5G. Ši technologija pareikalaus tankaus ryšio tiekimo taškų tinklo, norint pasiekti žadamus parametrus. Riboti šviesolaidžio tinklai negalės 5G išplėsti toliau nei didesni miestai arba kainuos daugiau nei 150 mlrd. JAV dolerių vien Jungtinėse Valstijose per artimiausius 5–7 metus, remiantis „Deloitte“ tyrimo duomenimis.

Investavimas į ateitį – 5G ryšys

Be jau išvardytų veiksnių, nulemsiančių 5G pritaikomumą, vienu svarbiausių išlieka rinkų imlumas. Žinoma, įvertinus galimybes 5G panaudoti ar tai, jog palydovinio interneto srityje „SpaceX“ ir „OneWeb“ bando vytis „Amazon“ „Project Kuiper“ ar „Google“ projektas „Loon“, akivaizdu, kad naujos technologijos potencialo turi daugiau nei bet kurios ankstesnės.

Mantvidas
Žėkas
„Be jau išvardytų veiksnių, nulemsiančių 5G pritaikomumą, vienu svarbiausių išlieka rinkų imlumas.“

 

Sėkmingas telekomunikacijų augimas skatina atkreipti investuotojų dėmesį į sektoriaus lyderius ir inovatyvias įmones. JAV telekomunikacijų bendrovės 5G jau diegia didžiausiuose miestuose. Telekomunikacijų evoliucijoje dalyvauja ir ne viena vietinėse Baltijos ir Skandinavijos biržose esanti bendrovė. Mobiliojo ryšio operatoriams 5G techninę įrangą daugiausia tiekia Švedijos įmonė „Ericsson“, vis daugiau sandorių dėl naujos kartos ryšio diegimo sudaro Suomijos bendrovė „Nokia“.

Perspektyviausių įmonių akcijų įsigyti galima jau dabar

Straipsnyje minėti palydovinio interneto pionieriai dar nėra viešai biržiniai, tačiau jų akcijų galima įsigyti jau dabar kreipiantis į „Orion Securities“. Ateityje, projektams reikalaujant didelių investicijų, tikėtina, šias bendroves išvysime ir biržų sąrašuose. Kadangi naujos informacijos apie įmones ir rinkas atsiranda kiekvieną dieną, „Orion Securities“ savo klientams gali padėti surasti ateitį kuriančias įmones ir į jas investuoti.

Įvertinkite straipsnį:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4.60 out of 5)
Loading...

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Mantvidas Žėkas
Orion Securities | Kapitalo rinkų skyriaus vadovas