Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.
Trečiojo ketvirčio įmonių rezultatų apžvalga: lėtėjantis augimas

Iki spalio pabaigos 52% „S&P 500” indeksui priklausančių įmonių pateikė savo 2022 metų trečiojo ketvirčio finansinius rezultatus.

Remiantis „FactSet“ rinkos tyrimo duomenimis, 71% jų pranoko pelno akcijai prognozes, tačiau tai buvo žemiau pastarųjų 5 metų vidurkio, kuris siekia 77%. Bendrai įmonių pelnas yra vos 2,2% didesnis nei rinkos prognozės ir jei ši tendencija išliks – ketvirtis bus silpniausias per pastaruosius 9 metus. Tad nenuostabu, jog didesnį pelną generuoja vos 4 iš 11 sektorių, o stipriausias atrodo energetika. Jeigu neskaičiuotume šio sektoriaus bendrame indekse – „S&P 500” įmonės vidutiniškai fiksuotų 0,6% metinį pelno kritimą. „FactSet“ analitikai prognozuoja, kad naftos ir dujų įmonės geresnius rezultatus generuos dar kelis ketvirčius.

Europos akcijos „Refinitiv“ duomenimis turėtų auginti savo pelnus 31,3%, lyginant su praėjusių metų trečiu ketvirčiu. Kol kas iš 41% „STOXX 600“ indeksui priklausančių įmonių, paskelbusių finansinius duomenis, 55% pranoko lūkesčius. Pastarųjų 10 metų vidurkis siekia 53%. Analitikams svarbiausia prognozės paskutiniajam ketvirčiui ir 2023 metams, kurios nuosekliai prastėja. Šventiniame ketvirtyje įmonių pelnas turėtų augti 18,6%, tuo metu 2023 m. pirmajame ketvirtyje – tik 3%.

Informacinių technologijų sektorius

„Apple“ (AAPL)

„Apple“ (AAPL) buvo bene vienintelė iš didžiųjų technologijų įmonių, kurios akcijos kaina augo po ketvirtinių rezultatų paskelbimo. Išmaniųjų įrenginių gamintoja pranoko analitikų lūkesčius, tiek pajamomis, tiek pelnu. Įmonės pajamos siekė $90,15 mlrd. (buvo tikimasi $88,90 mlrd.), o pelnas akcijai – $1,29 (buvo tikimasi $1,27). „Apple“ pajamos augo 8,1% (nuo $83,36 mlrd.), pelnas augo 0,8% (nuo $20,55 mlrd. iki $20,72 mlrd.) lyginant su atitinkamu praėjusių metų ketvirčiu. „iPhone“ segmento pajamos augo 9% per metus ir buvo kiek mažesnės nei prognozuota. Vis tik naujasis „iPhone 14“ modelis buvo pardavinėjamas tik 8 dienas, todėl jo paklausa bus aiškesnė paskutiniajame metų ketvirtyje. Tuo metu „Services“ segmento pajamos kilo 5% per metus ir sulėtėjo nuo 12% fiksuotų antrajame metų ketvirtyje. Teigiamai nustebino „kitų“ produktų kategorija, laikrodžių ir bevielių ausinių pardavimai augo 10%. Kiek netikėtai, nepaisant silpnos PC rinkos, stipriausią rezultatą pademonstravo kompiuterių segmentas, kurio pajamos augo 25% dėl itin populiarių „MacBook Pro“ nešiojamų kompiuterių su „Apple“ kurtu M1 procesoriumi.

„Microsoft“ (MSFT)

„Microsoft“ (MSFT) pranoko analitikų lūkesčius trečiojo ketvirčio rezultatais, tačiau nubrėžė silpnesnes prognozes. Įmonė generavo $50,12 mlrd. ketvirtines pajamas (buvo tikimasi $49,61 mlrd.) ir fiksavo $2,35 pelną akcijai (buvo tikimasi $2,29). „Microsoft“ pelnas atmetus vienkartinius veiksnius augo 2% (nuo $17,2 mlrd.) ir siekė $17,6 mlrd. Su vienkartiniais veiksniais pelnas krito 14%, nes ketvirtyje prieš metus įmonė turėjo $3.3 mlrd. mokestinę lengvatą. Pastarąjį ketvirtį „Microsoft“ pagrindinė debesų kompiuterijos platforma „Azure“ pajamas augino 35% ir toliau lėtėjo – 2022 Q2 pasiektas 40% augimas, 2022 Q1 – 46%. Įmonės operacinės sistemos „Windows“ pajamos iš kompiuterių gamintojų krito 15% – daugiausia nuo 2015 metų. PC rinkoje ketvirtis buvo prastas – „Gartner“ duomenimis asmeninių kompiuterių pardavimai pasaulyje krito 20%. Paskutiniajame metų ketvirtyje „Microsoft“ mato 2% pajamų augimą ($52,35-$53,35 mlrd.). „Refinitiv“ apklausti investicinių bankų analitikai vidutiniškai tikėjosi daugiau – $56,05 mlrd. pajamų.

„ASML Holding“ (ASML)

Europoje solidžiais rezultatais išsiskyrė Olandijos puslaidininkių lustų gamybos įrangos įmonė „ASML Holding“ (ASML). „ASML“ pajamos siekė €5,8 mlrd. (10,7% metinis augimas) ir pranoko analitikų €5,8 mlrd. prognozę. Nepaisant aukštos infliacijos įmonė sugebėjo išlaikyti solidžią bendrąją pelno maržą – 51,8%. „ASML“ pelnas akcijai siekė €4,29 ir buvo 23% didesnis nei rinka tikėjosi. Įmonė pakėlė finansines prognozes paskutiniajam metų ketvirčiui. Tuo pačiu „ASML“ atstovai teigė, kad JAV-Kinijos nesutarimai neturės didelės įtakos Kinijos pardavimams, kurie sudaro 15% pajamų. Spalį JAV pradėjo vis griežčiau kontroliuoti savo puslaidininkių industriją ir paskelbė naujus eksporto draudimus į Kinija. Vis tik „ASML“ registruota Europoje, todėl blogiausiu atveju JAV ribojimai paveiks iki 5% būsimų užsakymų iš Kinijos įmonių.

Komunikacijos paslaugų sektorius

Rinkos dalyvius stipriai nuvylė „Meta Platforms“ (META) trečiojo ketvirčio rezultatai. Įmonė fiksavo $27,71 mlrd. trečiojo ketvirčio pajamas (buvo tikimasi $27,38 mlrd.) ir $1,64 pelną akcijai (buvo tikimasi $1,89). Pajamos krito jau antrą ketvirtį iš eilės (4%), tuo metu kaštai augo 19% iki $22,6 mlrd., todėl veiklos pelnas krito net 52% iki $4,4 mlrd. Didžiausia problema, analitikų vertinimu, išlieka itin didelės investicijos į metarealybę, kurios atsiperkamumas nėra aiškus. „Reality Labs“ segmentas šiemet jau patyrė $9,4 mlrd. nuostolį, o įmonė 2023 m. metais prognozuoja dar prastesnius rezultatus. Nedaug pozityvo suteikė ir kasdienių aktyvių vartotojų skaičiaus augimas. Praėjusiame ketvirtyje fiksuota 1,98 mlrd. vartotojų, kai prieš metus – 1,86 mlrd. Vis tik įmonei prasčiau sekasi monetizuoti didesnę bazę. Vidutinės pajamos nuo vartotojo ketvirtyje siekė $9,41, kada rinka tikėjosi $9,83. Skambučio su investuotojais metu M. Zuckerbergas dar kartą patvirtino, jog įmonės pagrindinis fokusas yra trumpi vaizdo įrašai (konkurencija „TikTok“), bendravimo programėlė verslui ir metarealybės paslaugos.

„Google“ valdančiai „Alphabet“ (GOOG) taip pat nepavyko pranokti analitikų lūkesčių trečiojo ketvirčio rezultatais. Įmonės pajamos augo 6% iki $69,09 mlrd., kada rinka tikėjosi $70,58 mlrd. Tuo metu pelnas akcijai siekė $1,06 ir neatitiko $1,25 rinkos prognozės. „Alphabet“ augo lėčiausiai nuo 2013 metų, o reklamos pajamos iš „YouTube“ platformos krito. Teigiamai nustebino tik debesų kompiuterijos segmento „Google Cloud“ pajamos, kurios per metus augo 38% nuo $5 mlrd. iki $6,9 mlrd. Vis tik nuostolis lyginant su pernai metais didėjo. Įmonės CEO S. Pichai siekia pagerinti veiklos efektyvumą 20%, jau dabar naikina dalį projektų, kaip „Pixelbook“ nešiojamas kompiuteris ar „Stadia“ žaidimų įmonė.

Nebūtinojo vartojimo prekių sektorius

Rinkos dalyvius nuvylė ir e-komercijos bei debesų kompiuterijos rinkose dominuojanti „Amazon“ (AMZN). Įmonės pajamos per metus kilo 15% ir siekė $127,1 mlrd., kada analitikai tikėjosi $127,64 mlrd. „Amazon“ veiklos pelnas siekė $2,53 mlrd. ir per metus krito 48%. Paaiškinimai dėl silpnesnių rezultatų buvo itin panašūs į kitų didžiųjų įmonių. Stipraus dolerio įtaka pajamas sumažino apie $5 mlrd., tuo metu kaštai augo apie 18%. Jau penktą ketvirtį iš eilės „Amazon“ išlaidų augimas lenkia pajamų augimą. Didžiausias maržas turintis debesų kompiuterijos segmentas „Amazon Web Services“ (AWS) nepateisino lūkesčių ir pajamas augino 27% iki $20,54 mlrd. (Volstrytas tikėjosi $21 mlrd.). AWS augimas buvo lėčiausias nuo 2014 m., kada Amazon pradėjo atskirai skelbti jo rezultatus. Rinka itin jautriai sureagavo į ateinančio ketvirčio prognozes. „Amazon“ mato sezoniškai stipraus šventinio ketvirčio pajamas $140-$148 mlrd. rėžyje, kas reikštų istoriškai mažiausią 2%-8% metinį augimą. Tuo metu „Bloomberg“ apklausti investicinių bankų analitikai tikėjosi $155,5 mlrd. pajamų prognozės.

Toliau solidų augimą išlaiko didžiausias elektromobilių gamintojas „Tesla“ (TSLA). Elektrinių automobilių įmonė pajamas augino 56% iki $21,45 mlrd., jos buvo mažesnės nei tikėjosi Volstryto analitikai ($22,09 mlrd.). Tuo metu pelnas akcijai pranoko rinkos lūkesčius – $1,05 akcijai (prognozuota $1,01). Aukštos žaliavų ir logistikos kainos bei stiprus doleris nulėmė žemesnę bendrąją pelno maržą (27,9%) nei prognozavo anksčiau (28,4%). Įmonės atstovai teigė, jog toliau mato kasmetinį 50% automobilių pristatymo augimą. Vis tik šiemet šis tikslas greičiausiai bus nepasiektas dėl tiekimo grandinių iššūkių. Įmonės vadovui E. Muskui rezultatų pristatymo metu netrūko skambių frazių. Jis teigė, jog „Tesla“ rinkos kapitalizacija ilgainiui pranoks „Apple“ (AAPL) ir „Saudi Aramco“ kartu sudėjus. Klausimams pasisukus apie „Twitter“ (TWTR) įsigijimą Muskas pripažino, jog pagal dabartines rinkos sąlygas permokėjo už socialinį tinklą, tačiau tiki, kad ilgalaikė vertė pranoks rinkos kainą.

Nepaisant lėtėjančios globalios ekonomikos vartotojai vis dar noriai perka prabangos prekes. Tokią išvadą savo ketvirtiniuose rezultatuose pateikė Prancūzijos prabangos prekių įmonių grupė „LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton“ (MC FP). Įmonės pajamos per metus augo 19% (rinka tikėjosi 13%) ir siekė 19,8 mlrd. eurų. „LVMH“ pardavimai stipriausiai augo JAV, Europoje ir Japonijoje, prie gerų rezultatų prisidėjo turizmo ir verslo kelionių atsigavimas. Įmonė toliau mato stiprią paklausą „Louis Vuitton“ ir „Dior“ prekiniams ženklams, tačiau prasčiau atrodo juvelyrikos tinklas „Tiffany & Co“. Analitikai teigia, kad aukšta infliacija taip ženkliai nepaveikė tikslinio prabangos prekių kliento ir žmonės po pandemijos noriai leidžia pinigus, kurių neišleido karantino metu.

Būtinojo vartojimo prekių sektorius

Viena didžiausių būtinojo vartojimo prekių sektoriaus įmonių „Coca-Cola“ (KO) pranoko trečiojo ketvirčio rezultatų lūkesčius. Pajamos siekė $11,1 mlrd., per metus augo 11% ir buvo $600 mln. didesnės nei tikėjosi Volstrytas. „Coca-Cola“ pelnas akcijai buvo $0,69, kada rinka prognozavo $0,65. Įmonė toliau didino savo gaiviųjų gėrimų rinkos dalį, bendrai parduotų prekių kiekis augo 4%. „Coca-Cola“ pripažino, kad vartotojai keičia poreikius, didesnė paklausa matoma produktams su mažiau cukraus, taip pat sultims ir vandeniui. Įmonė toliau mato 14%-15% pajamų augimą paskutiniame metų ketvirtyje, tačiau stiprus doleris sumažins prieaugį apie 7% lyginant su ankstesniais metais.

Sveikatos paslaugų sektorius

Farmacijos ir biotechnologijų milžino „Pfizer“ (PFE) rezultatai prastėjo lyginant su praėjusiais metais, tačiau buvo geresni nei tikėjosi rinka. Įmonės pajamos krito 6,2% ir siekė $22,6 mlrd., kada analitikai prognozavo $21,1 mlrd. Atmetus su Covid-19 susijusius produktus pajamos augo 2%. Vakcinų pardavimai per metus krito 66%, tačiau vis dar generavo $4,4 mlrd. Tuo metu „Paxlovid“ antivirusinių tablečių pajamos siekė $7,5 mlrd. „Pfizer“ kiek nustebino pakėlusi visų 2022 m. pajamų prognozę iki $99,5-$102 mlrd., kada rinka prognozavo $99,6 mlrd.

Nekilnojamojo turto sektorius

Būsto paskolų finansavimo ir nekilnojamo turto paslaugų įmonė „Rithm Capital“ (RITM) pateikė stipresnius nei prognozuota trečiojo ketvirčio rezultatus. Šiemet pavadinimą iš „New Residential Investment“ pavadinimą pakeitusi įmonė fiksavo $0,32 pelną akcijai, kada rinka tikėjosi $0,29. Įmonė toliau nuosekliai kėlė ketvirtinius dividendus, dabar išmokės po $0,25 akcijai, kas suteikia beveik 12% metinį pajamingumą. Įmonės akcijų buhalterinė vertė krito iki $12,1 nuo $12,28 antrojo ketvirčio pabaigos. Įmonė mažino naujų paskolų suteikimą, tačiau taip pat ir ženkliai kirto kaštus. Galiausiai „Rithm“ paskelbė, jog įsigis 50% privataus kapitalo įmonės „Senlac Ridge Partners“, kuri investuoja į komercinį NT.

Finansų sektorius

Geru pasirodymu išsiskyrė „JPMorgan Chase“ (JPM). Tiek banko pajamos, tiek pelnas buvo geresnis nei prognozuota ir atitinkamai siekė $32,72 mlrd. bei $3,12 akcijai. Pelnas per metus krito 17% iki $9,74 mlrd., nes bankas padidino rezervą prasto kreditingumo paskoloms $0,8 mlrd. Grynosios palūkanų pajamos augo 34% dėl aukštesnių palūkanų normų, tačiau kitos pajamos krito 8% sumažėjus prekybos ir investicinės bankininkystės komisiniams. Įmonės vadovas J. Dimon teigė, jog nors trečiajame ketvirtyje tiek verslas, tiek vartotojai nerodė didelių silpnumo ženklų, „JPMorgan“ ruošiasi ekonominiam sunkmečiui. Jei JAV nedarbo lygis pakiltų nuo dabartinių 3,5% iki 5%-6% bankas turėtų per kelis ketvirčius padidinti rezervą $5-$6 mlrd., taip sumažindamas dabartinį pelną perpus.

Solidžius rezultatus pristatė ir didžiausia pasaulyje finansinių paslaugų ir mokėjimų įmonė „Visa“ (V). Stiprus doleris ir didesnė paklausa kelionėms padėjo auginti pajamas 18,9% per metus iki $7,8 mlrd. ($0,25 mlrd. daugiau nei prognozavo rinka). Pelnas akcijai siekė $1,93, kada rinka tikėjosi $1,86. Įmonė fiksavo 12% daugiau transakcijų nei prieš metus. Teigiamai nuteikė sandoriai tarp skirtingų valstybių, kurių apyvarta augo 36% lyginant su 2021 m. praėjusiu ketvirčiu. Įmonė taip pat padidino dividendus iki $0,45 ketvirčiui, tačiau pajamingumas išlieka pakankamai žemas, apie 1%.

Pramonės sektorius

Nepaisant turizmo sektoriaus atsigavimo, orlaivių gamintojas „Boeing“ (BA) fiksavo nuostolingą trečiąjį ketvirtį. Pajamos siekė $15,96 mlrd., per metus augo 4,5% ir buvo mažesnės nei $17,74 mlrd. rinkos prognozė. Komercinė aviacija augo 40%, gynybos ir kosmoso segmentas turėjo 20% mažesnes pajamas nei prieš metus. „Boeing“ pakoreguotas laisvasis pinigų srautas $2,91 mlrd. – ženkliai didesnis nei $1,02 mlrd. rinkos lūkestis. Nuostolis akcijai siekė $6,18, nors Volstrytas tikėjosi minimaliai pelningo ketvirčio. Tokį rezultatą paaiškina gynybos segmentas, kurio $2,8 mlrd. iš $3,3 mlrd. nuostolio sudarė „KC-46“ ir „Air Force One“ karinių orlaivių atnaujinimo programos.

Energetikos sektorius

Puikius rezultatus pateikė šiemet renesansą išgyvenančios naftos įmonės. „Exxon Mobil“ (XOM) fiksavo geriausią ketvirtį istorijoje ir pelną per metus augino beveik tris kartus (nuo $6,8 mlrd. iki $19,7 mlrd.). Pelnas akcijai buvo $4,45, kada rinka tikėjosi $3,89. Naftos įmonės pajamos siekė $112,07 mlrd., per metus augo 51,9% ir pranoko $103 mlrd. rinkos prognozę. Naftos ir dujų gavybos segmentai per metus augo trigubai, tačiau geriausiai pasirodė perdirbtas kuras – pelnas augo dešimteriopai. „Exxon Mobil“ neženkliai pakėlė savo ketvirtinius dividendus – iki $0,91, kurių ateinančių 12 mėn. pajamingumas siekia 3,38%.

Europos naftos ir dujų įmonė „BP“ (BP LN) taip pat demonstravo lūkesčius pranokusius rezultatus. Įmonės EBIT pelnas per metus augo 132% iki $13,75 mlrd., kada rinka prognozavo $10,66 mlrd. Pelnas akcijai buvo $43,15 (rinka prognozavo $32,36), tuo metu prieš metus siekė $16,48. „BP“ dujų gavybos ir perdirbimo veikla padėjo įmonei pasiekti beveik trigubai aukštesnį pelną lyginant su praėjusiais metais. Paskutiniam metų ketvirčiui įmonė tikisi mažesnio pelno nei trečiajame ketvirtyje, didžiausią neigiamą įtaką mato dėl sumažėjusių dujų kainų. Remiantis „BP“ prognozėmis, jei BRENT nafta išliks aukščiau $60, įmonė planuoja kasmet supirkti savo akcijų už $4 mlrd. ir iki 2025 m. didinti dividendų išmokėjimą.

Komunalinių paslaugų sektorius

Didžiausias JAV atsinaujinančios energetikos gamintojas ir tiekėjas „NextEra Energy“ (NEE) išnaudojo aukštų kainų aplinką. Įmonės pajamos per metus augo 53,8% iki $6,72 mlrd. ir pranoko analitikų prognozuotus $5,77 mlrd. Įmonės pelnas siekė $0,85 akcijai ir buvo 6% didesnis nei tikėjosi rinka. Įmonė taip pat pat už $1,1 mlrd. iš „Energy Power Partners“ įsigijo infrastruktūrą, skirtą perdirbti dujas iš savartynų į naudotinas gamtines dujas. 30 gamyklų tinklas ateityje taip pat galės gaminti vandenilį. Įmonė taip pat pateikė šių metų pelno prognozę, kuris atitiko Volstryto lūkesčius.

Žaliavų sektorius

JK-Šveicarijos žaliavų kasybos ir prekybos įmonė „Glencore“ (GLEN LN) toliau mato rekordinį metų rezultatą. „Glencore“ pelnas pirmoje metų pusėje siekė $18,9 mlrd. ir per metus augo 116%, gerokai pranokdamas analitikų $18,4 mlrd. prognozes. Įmonė paskelbė naują $1,45 mlrd. papildomų dividendų programą ir teigė, jog supirks savo akcijų už $3 mlrd. Įmonės augimą skatino anglies segmentas, tuo metu cinko, nikelio operacijos krito. EBIT pelnas pirmoje metų pusėje siekė $3,7 mlrd. tačiau ilgalaikis metinis vidurkis matomas tarp $2,2-$3,2 mlrd. Cinko gavyba sumažės dėl tiekimo grandinių problemų Kazachstane ir karo Ukrainoje, tuo metu nikelis kris dėl darbuotojų sąjungų streikų Kvebeko regione ir Norvegijoje.

Kas laukia ateityje?

Žvelgiant į priekį JAV akcijų rinka tikisi tik minimalaus 0,5% pelno (EPS) augimo paskutiniame metų ketvirtyje. Visiems metams matomas 6,1% pelno augimas ir prognozuojama, jog 2023 metai bus geresni – EPS kils 6,4%. Šiuo metu akcijų rinka pagal akcijos kainos ir prognozuojamo 12 mėn. pelno santykį (Forward P/E rodiklis) yra pigesnė (P/E – 16,3) tiek lyginant su pastarųjų 5 metų vidurkiu (18,5), tiek su 10 metų vidurkiu (17,1). Akcijų rinkos įskaičiuoja ateities įvykius greičiau nei jie vyksta realioje ekonomikoje. Todėl ilgalaikiams investuotojams pastarųjų metų rinkos kritimas sudaro istoriškai patrauklesnę galimybę įsigyti sektorių lyderius.

Susiję straipsniai:

Antrojo ketvirčio įmonių rezultatų apžvalga: kurie sektoriai džiugino ir kurie nuvylė?

Gaukite rinkų naujienas į savo pašto dėžutę

Mūsų kapitalo rinkų komanda kiekvieną pirmadienį paruošia svarbiausių rinkos naujienų apžvalgą. Norite gauti šias naujienas į savo pašto dėžutę? Prenumeruokite čia.

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Justas Daujotas
Orion Securities | Finansų makleris

Konsultuojame:

– Padedame suformuoti investicinį portfelį, konsultuojame rinkų klausimais;
– Pateikiame strategijas, kaip apsaugoti investicinį portfelį nuo potencialių rinkos svyravimų;
– Aktyviai prižiūrime esamų investuotojų pozicijas;

Susisiekite:

Mantvidas Žėkas | Kapitalo rinkų skyriaus vadovas
mz@orion.lt