Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.
Akcijų pirkimo ir pardavimo sandoriai – ką naudinga žinoti akcininkams bei įmonių vadovams?

Reikalavimas uždarųjų akcinių bendrovių akcijų (toliau – Bendrovė) pirkimą-pardavimą įforminti notariniu sandoriu jau nėra naujiena. Jis taikomas, kai parduodama 25 proc. ar daugiau tokios bendrovės akcijų, arba, kai akcijų pardavimo kaina yra didesnė nei 14,5 tūkst. eurų.

Ne naujiena ir tai, kad Bendrovės akcijų perleidimą galima įregistruoti ir be notaro. Ši alternatyva žinoma ne visiems akcininkams ar vadovams.

Finansų maklerių įmonės „Orion Securities“ teisininkė ir emitentų apskaitos specialistė Viktorija Valantiejūtė apžvelgia, kaip, žinodamas šią alternatyvą, Bendrovės akcininkas ar vadovas gali ne tik sutaupyti pinigų, bet ir paspartinti procesus.

Nebūtina sandorio tvirtinti pas notarą, kai Bendrovė yra perdavusi akcijų apskaitos tvarkymą sąskaitų tvarkytojui – bankui ar finansų maklerio įmonei (toliau FMĮ).
Net 99,9% Bendrovių akcijų yra nematerialios ir Lietuvos Respublikos įstatymai numato, kad šias akcijas ir jų apskaitą gali tvarkyti pati Bendrovė. Bendrovės akcininkas ar vadovas gali pasirinkti alternatyvą – perduoti akcininkų vertybinių popierių sąskaitų tvarkymą sąskaitų tvarkytojui, kuris turi teisę teikti finansinių priemonių saugojimo ir apskaitos paslaugas. Sąskaitų tvarkytojas perima visą tvarkymo procesą ir atsakomybę už akcijų saugojimą bei perleidimo sandorių įregistravimą.

Kas keičiasi sandorio registravime, kai Bendrovės akcininkų apskaitą vykdo sąskaitų tvarkytojas, pvz. finansų maklerių įmonė?

– Pirma. Sąskaitų tvarkytojas, kuriam Bendrovė perduoda tvarkyti akcininkų apskaitą, kiekvienam akcininkui atidaro vertybinių popierių sąskaita, tad savininkas bet kada gali greitai ir patogiai pasitikrinti savo turimų vertybinių popierių likučius. Nuosavybė tokiu atveju atspindima vertybinių popierių sąskaitose, ko neatlieka notaras, kuris tik patvirtina sandorį.

– Antra. Sąskaitų tvarkytojas FMĮ atlieka notaro funkciją, t.y. tikrina duomenų tikrumą ir dokumentų atitikimą įstatymų reikalavimams. Tai ypač patogu užsienio bendrovėms, nes sąskaitų tvarkytojas bendrauja, priima ir ruošia dokumentus anglų kalba.

– Trečia. Sąskaitų tvarkytojas FMĮ, apskaitęs UAB sandorį, pateikia akcininkams išrašus iš asmeninių vertybinių popierių sąskaitų, bendrovei – akcininkų sąrašą. Prievolė apie akcininkų pasikeitimą pranešti Registrų centrui išlieka bendrovei, nes sąskaitų tvarkytojas šia informacija nesidalina su trečiaisiais asmenimis.

Akcijų perleidimo sandorių vykdymas be notaro, naudojant FMĮ paslaugas suteikia Bendrovėms šiuos privalumus:

1. Leidžia įmonėms sutaupyti finansinių resursų, kurie būtų išleisti notaro paslaugoms. Notaro paslaugos dažnai kainuoja nemažai pinigų, o pasirinkus sąskaitų tvarkytojo paslaugas, įmonės gali sumažinti sandorių vykdymo išlaidas, tokias kaip dokumentų vertimas į lietuvių kalbą, atvykimo išlaidos visoms sandorio šalims, ypač užsienio atstovams. Supaprastinti šiuos procesus FMĮ „Orion Securities“ teikia nuotolinio identifikavimo paslaugą. Tokiu atveju užsienio piliečiui nereikia papildomai tvirtinti savo asmens dokumento pas notarą.

2. Perdavus akcininkų apskaitą sąskaitų tvarkytojui, įmonės atstovai sutaupo laiko, kurį leistų dokumentų tvirtinimui pas notarą. Sąskaitų tvarkytojas FMĮ patikrina duomenų tikrumą ir dokumentų atitikimą įstatymų reikalavimams, esant poreikiui ir konsultuoja, taigi, procesas vyksta greičiau ir efektyviau.

3. Sąskaitų tvarkytojas priima ir ruošia dokumentus anglų kalba, todėl ši paslauga yra itin patogi užsienio bendrovėms ar atstovams, norintiems vykdyti ir dalyvaujantiems sandoriuose Lietuvoje.

4. Įmonėms suteikiama apsauga akcininkų ginčo atveju ir skaidrumo garantas registruojant visas operacijas. Tai ypatingai aktualu įmonėms, kuriose yra daugiau nei vienas akcininkas.

5. Vykdant akcijų apskaitą, vadovaujamasi konfidencialumo principu, reiškiančiu, kad sąskaitų tvarkytojas privalo užtikrinti informacijos, kurią sužinojo tvarkydamas sąskaitas, konfidencialumą. Sąskaitų tvarkytojas neplatina akcininkų duomenų trečiosioms šalims. Tai gali būti svarbu įmonėms, norinčioms išsaugoti konfidencialumą ir apsaugoti savo verslo paslaptis.

Apibendrinant, pasitelkus sąskaitų tvarkytojo paslaugas, įmonės ne tik taupo pinigus ir laiką, bet ir užtikrina sklandų, patikimą bei konfidencialų akcijų perleidimo procesą. Tai leidžia įmonėms fokusuotis į savo verslo plėtrą ir augimą, neperkraunant savęs administracinėmis procedūromis. UAB FMĮ „Orion Securities“ teikia akcijų apskaitos paslaugas apie 500 Lietuvos bendrovių.

Plačiau apie akcijų apskaitą galite skaityti čia.

Daugiau informacijos:

• Facebook paskyra
• Linkedin paskyra
• Youtube kanalas

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Viktorija Valantiejūtė
Orion Securities | Teisininkė – emitentų apskaitos specialistė

Konsultuojame:

Akcijų apskaita, turto saugojimas ir depozitoriumo paslaugos fondams

Susisiekite:

Viktorija Valantiejiūtė | Teisininkė – emitentų apskaitos specialistė
vv@orion.lt